Bună ziua,

vă scriu în legătură cu permisul de conducere al soției mele, Popovici Andreia Vianora, al cărei permis a fost suspendat pentru o lună, între 31 august și 30 septembrie 2015.
Datorită faptului că locuim în Belgia, soția mea a împuternicit (prin procură notarială) pe Vîrnă Adrian să recupereze permisul după expirarea perioadei de suspendare. Doar că în momentul în care s-a prezentat la sediul Poliției Rutiere din strada Udriște, i s-a refuzat returnarea permisului, spunîndu-i-se că e necesară dovada de 15 zile eliberată de agentul constatator în momentul suspendării permisului.

Aș dori, în măsura posibilului, să vă solicit lămuriri privitoare la temeiurile acestei solicitări a dovezii pentru returnarea permisului. În baza cărei prevederi legale i se poate prelungi unui cetățean suspendarea permisului de conducere dacă nu prezintă dovada eliberată la reținerea permisului? Noi am aruncat dovada respectivă după expirarea acesteia: un document valabil pe o perioadă determinată nu mai poate fi util după expirarea lui. În plus, agentul constatator care a suspendat permisul și a emis dovada nu a comunicat sub nicio formă că dovada ar putea fi necesară la recuperarea permisului.

În concluzie v-aș fi recunoscător dacă mi-ați putea indica temeiul legal al solicitării dovezii, precum și care sunt pașii de urmat pentru recuperarea permisului în situația în care dovada nu mai există.

Mulțumindu-vă anticipat pentru ajutor, vă doresc un sfîrșit de săptămînă cât mai agreabil.

Cu stimă,

Cosmin Ganea

Cosmin Ganea
Romanian Translation Unit




Secrétariat général du Conseil

Rue de la Loi/Wetstraat 175 - 1048 Bruxelles/Brussel - Belgique/België
Ligne directe: +3222813541 | Mobile: +32 489 235654
www.consilium.europa.eu | cosmin.ganea@consilium.europa.eu

Disclaimer: The views expressed are solely those of the writer and may not be regarded as stating an official position of the Council of the EU
Clause de non-responsabilité: Les avis exprimés n'engagent que leur auteur et ne peuvent être considérés comme une position officielle du Conseil de l'UE