Buna ziua,
saptamana trecuta, am fost oprit pe A2 de un echipaj care venea din spatele meu, si mi-a fost retinut talonul pt doua contraventii. Prima, care intradevar a fost neatentia mea, circulatia pe d.p. cu inspectia tehnica expirata. Aceasta, expirase in urma cu 4 zile. Pt aceasta contraventie am fost amendat cu suma de 2205 lei, fara posibilitatea platii in 48 ore, procesul verbal fiind intocmit pe persoana juridica.
Al 2-lea proces verbal, "sanctionat" cu avertisment, dar si cu retinerea certificatului, a fost intocmit pentru
"montarea in partea din fata de lumini de intalnire de culoare albastra, altele decat cele prevazute prin constructie". aici mentionez urmatoarele:
- auto are instalatie xenon originala, montata la reprezentanta inainte de livrarea acestuia
- d.na agent, insista sa afirme ca am montat becuri de culoare albastru, chiar si dupa ce am ridicat capota si i-am aratat instalati xenon.

Revenind la inspectia tehnica, mentionez ca autoturismul este omologat ca autoutilitara, cu toate ca este un autoturism de teren si nu de transport marfa, fapt pt care, mai nou, inspectia trebuie efectuata anual si nu la 2 ani, asa cum am procedat pana acum 2 ani, cand aceasta se facea din 2 in 2 ani.

Despre cele doua procese verbale, mentionez ca unul a fost intocmit pe numele meu, iar al 2-lea pe numele societatii al carei administrator sunt.

Mai vreau sa mentionez ca, in ziua in care mi-a fost retinut certificatul, am facut programare la RAR pt efectuarea inspectiei, aceasta fiind efectuata acum 2 zile, fara probleme constatate, auto fiind in stare tehnica foarte buna. Nici vorba de lumini albastre, altele decat cele prevazute prin constructie.

Ultima problema, este incadrarea contaventiei la grupa 5 de sanctiuni, care intradevar, se refera la persoanele juridice, dar se face referire clara, la societatile care executa lucrari pe drumurile publice (dezapezire, asfaltare...etc). Consider ca amenda in valoare de 2205 lei (21 pct) este mult prea mare, pt o neatentie de cateva zile.
Ma puteti sfatui ce pot face pt reducerea amenzii sau sau inlocuirea acesteia cu avertisment?