Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Retinere certificat si amenda foarte mare

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 24, Nivel: 1
    Progres nivel: 47%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 26
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    26.09.2015
    Postări
    1
    Puncte
    24
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Retinere certificat si amenda foarte mare

    Buna ziua,
    saptamana trecuta, am fost oprit pe A2 de un echipaj care venea din spatele meu, si mi-a fost retinut talonul pt doua contraventii. Prima, care intradevar a fost neatentia mea, circulatia pe d.p. cu inspectia tehnica expirata. Aceasta, expirase in urma cu 4 zile. Pt aceasta contraventie am fost amendat cu suma de 2205 lei, fara posibilitatea platii in 48 ore, procesul verbal fiind intocmit pe persoana juridica.
    Al 2-lea proces verbal, "sanctionat" cu avertisment, dar si cu retinerea certificatului, a fost intocmit pentru
    "montarea in partea din fata de lumini de intalnire de culoare albastra, altele decat cele prevazute prin constructie". aici mentionez urmatoarele:
    - auto are instalatie xenon originala, montata la reprezentanta inainte de livrarea acestuia
    - d.na agent, insista sa afirme ca am montat becuri de culoare albastru, chiar si dupa ce am ridicat capota si i-am aratat instalati xenon.

    Revenind la inspectia tehnica, mentionez ca autoturismul este omologat ca autoutilitara, cu toate ca este un autoturism de teren si nu de transport marfa, fapt pt care, mai nou, inspectia trebuie efectuata anual si nu la 2 ani, asa cum am procedat pana acum 2 ani, cand aceasta se facea din 2 in 2 ani.

    Despre cele doua procese verbale, mentionez ca unul a fost intocmit pe numele meu, iar al 2-lea pe numele societatii al carei administrator sunt.

    Mai vreau sa mentionez ca, in ziua in care mi-a fost retinut certificatul, am facut programare la RAR pt efectuarea inspectiei, aceasta fiind efectuata acum 2 zile, fara probleme constatate, auto fiind in stare tehnica foarte buna. Nici vorba de lumini albastre, altele decat cele prevazute prin constructie.

    Ultima problema, este incadrarea contaventiei la grupa 5 de sanctiuni, care intradevar, se refera la persoanele juridice, dar se face referire clara, la societatile care executa lucrari pe drumurile publice (dezapezire, asfaltare...etc). Consider ca amenda in valoare de 2205 lei (21 pct) este mult prea mare, pt o neatentie de cateva zile.
    Ma puteti sfatui ce pot face pt reducerea amenzii sau sau inlocuirea acesteia cu avertisment?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Consider ca amenda in valoare de 2205 lei (21 pct) este mult prea mare, pt o neatentie de cateva zile.
    Domnule David sa lasam un judecator sa stabileasca daca sanctiunea este sau nu prea mare, daca este sau nu corect aplicata!Tin sa va aduc la cunostinta ca nu exista nicaieri in textul de lege mentionat ca pentru o "neatentie de cateva zile" se aplica sau nu o anumita amenda.Totusi dvs nu sunteti multumit desi ati primit sanctiunea minima din clasa V-a de sanctiuni, probabil ati fi dorit sa fiti sanctionat doar cu avertisment pentru ambele contraventii, si probabil nu era nici o problema.
    In ceea ce priveste incadrarea sanctiunii la grupa V de sanctiuni , aceasta nu face referire la societatile care executa lucrari pe drumurile publice, ati inteles total gresit, deoarece doar art 105 din OUG 195/2002 face referire la sanctiunile pentru persoanele juridice care presteaza astfel de activitati, insa dvs nu ati citit si art 98 alin 5 din OUG 195/2002 care spune:
    Contravenţiile prevăzute la clasa a V-a de sancţiuni se aplică persoanelor juridice.
    Asadar dupa cum vedem in acest articol nu se clasifica in nici un fel persoanele juridice si nici activitatea lor , ci doar se mentioneaza ca sanctuinile din clasa V sunt pentru persoane juridice si punct!
    Va sfatuiesc domnule David sa faceti contestatie si sa solicitati judecatorului ceea ce doriti, insa va duc la cunostinta ca judecatorul va avea la dispozitie si cazierul dvs rutier si va observa ca ati primit avertisment pentru o alta fapta la data respectiva (asta in caz ca nu faceti constetatie si pentru cealalta sanctiune) ,motiv pentru care ma indoiesc ca o sa aveti castig de cauza.Dar asta ramane de vazut!
    O zi buna!


    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. retinere certificat
    De Sorin B în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 17.02.2015, 12:21
  2. Soferitza foarte incepatoare
    De politiarutiera2 în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.03.2013, 12:29
  3. Tzipaaaaaaaa foarte tare
    De porcusoru_blond în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 04.03.2013, 12:06
  4. Retinere certificat inmatriculare
    De politiarutiera2 în forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.10.2010, 15:02
  5. Foarte important
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.10.2010, 14:38

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •