Stimati domni,
Numele meu este Gellert Zoldi si sunt domiciliat in Nicolesti, Harghita. Ma ocup cu cresterea albinelor si pentru a-mi facilita deplasarea in pastoral cu stupii am achizitionat o atutoutilitara N2 IVECO -80 EL 15 Eurocargo cu greutatea totala in valoare de 7490 si masa incarcata maxim admisa de 3920 kg.
Sunt posesor de carnet de conducere categiria C iar legea imi permite astfel sa imi transport albinele proprii in nr de 70 de stupi cu aceasta autoutilitara.
M-am interesat cu privire la prevederile legale la mai multi colegi apicultori si parerile sunt impartite: unii mi-au spus mi-au spus ca auspus ca nu am nevoie nici de licentasi nici de tahograf, altii chiar au fost amendati de catre politia rutiera pt lipsa acestora.
In conscinta va rog tare mult sa imi raspundeti oficial cu privire la legalitatea situatiilor urmatoare:
-daca imi transport propiile albine cu autoutilitara propietate personala am nevoie de licenta de transport?
- daca imi transport propiile albine cu autoutilitara propietate personala am nevoie tahograf?
- daca transport albinene aflate in acte in proprietatea ZOLDI GELLERT I.I (intrederea mea individuala ) cu autoutilitara proprietate personala, am nevoie de licenta de transport sau de vre-un contract intre mine- ca persoana si mine -ca intreprindere individuala? Care sunt actelete care imi sunt necesare pentru ca acest transport sa fie in conformitate cu normele legale?
- care sunt documentele pe care sunt obligat sa le prezint agentului Politiei Rutiere, daca acesta ma opreste in timp ce eu transport albinele catre pastorall?


Va multumesc anticipat pentru raspunul dvs. prompt!
Zoldi Gellert