Buna seara,


Am ales sa va scriu tuturor pentru ca macar unii dintre dumneavoastra sa faca ceva pentru a rezolva problema urmatoare. Va scriu pentru ca sunt extrem de suparat si dezamagit. Astazi, ca in orice alta zi, trotuarul unui bulevard emblematic al Capitalei, Kiseleff (intre Arcul de Triumf si Piata Presei) era din nou plin de masini. Astazi insa, am fost amenintat cu bataia de catre un sofer pentru ca nu m-am miscat suficient de rapid si nu i-am facut loc in timp ce gonea pe trotuar. Si nu era singurul. Mi se pare admisibil. Le-am cedat lor orasul> Cei care fac ce vor si nu patesc nimic?

Chiar nu se poate rezolva aceasta problema? Chiar este atat de greu sa montati la loc cei 10-15 stalpisori din capetele trotuarului care au fost rupti? Voi, cei de la Politie, nu puteti sa ii amendati pe acesti nesimtiti? Vi se pare normal ca oamenii care ies la plimbare pe un astfel de bulevard sa circule printre masini, sa riste sa fie loviti de catre aceste masini? E normal sa fiu amenintat cu bataie pentru ca circulam pe trotuar? Copiii cu rolele si bicicletele trerbuie sa se fereasca de masini chiar si pe trotuar? Este inadmisibil!

Am facut personal sesizare telefonica, in urma cu cateva saptamani, atat la Politia Locala cat si la cea Rutiera. Pare ca nu s-a rezolvat nimic! Ce lege permite parcarea pe trotuar? In codul rutier scrie ca poti parca pe trotuar doar in locurile special marcate:

Este interzisa ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisa, conform indicatoarelor sau marcajelor, latimea minima a trotuarului lasat la dispozitia pietonilor trebuie sa fie de cel putin un metru.

Dar chiar si asa, este permis sa circuli cu masina pe trotuar? Pentru ca se poate intra doar prin capete, soferii isi cauta loc mergand pe trotuar ca pe bulevard.

Va rog sa vedeti pozele din anexa.

Va urez o seara mai placuta decat a fost a mea si sa nu vi se intample sa fiti amenintati de toti nenorocitii pentru ca va plimbati pe unde aveti dreptul sa o faceti.




We are in this world, but not of it