Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Cum pot sa ramana idiotii fara carnet

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.409, Nivel: 31
    Progres nivel: 73%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 41
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    Veteran1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    18.05.2015
    Postări
    5
    Puncte
    2.409
    Nivel
    31
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Cum pot sa ramana idiotii fara carnet

    Deci eu nu mai pot cu idiotii. Imi cer scuze pentru vehementa si duritatea limbajului, insa asa e cand era cat pe ca sa mor de 2 ori intr-un interval de 2 saptamani.
    Evenimentul 1:
    Pe centura Apahida-Valcele, aproape de intrarea in Cluj, merg linistit pe banda mea, viteza aprox. 90km/h. De pe contrasens vine un tir, intre noi, linie continua. Din spatele tir-ului tasneste un suv care ignora complet faptul ca veneam din fata si intra in depasire. Avea peste suta, fara probleme. Nu apuc sa franez, ca deh, fizica asta cu inertia ei nu m-ar fi lasat sa opresc in timp util nicicum. Am apucat sa trag dreapta cat am putut de mult, noroc ca drumul in portiunea aia are niste benzi de rezerva destul de generoase. Am trecut la o palma de idiot in partea stanga si la o alta palma de marginea drumului, langa care este un sant destul de adanc. Daca ne-am fi lovit frontal, nu cred ca mai scapam din impact la 200km/h.
    Eveniment 2:
    La iesire din Cluj inspre Dej, merg din nou linistit pe banda mea. Pe contrasens era coloana de masini. Din coloana iarasi tasneste un cretin si incepe sa depaseasca tot pe linie continua, si ca un bonus, era si trecere de pietoni acolo. Pur si simplu nu i-a pasat ca vin din fata, nu a schitat nici un gest sa intre inapoi in coloana sau sa franeze. Am tras dreapta din nou ca sa il evit.
    Vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru ca astfel de pericole publice sa ramana fara carnet. Care e treaba cu camerele video instalate in masina? Pot servi ca si probe pentru intocmirea unui proces verbal? Din diverse discutii de pe net, unele cu referire la articolul 91.6 din codul de procedura penala, am inteles ca inregistrarile video pot servi ca si proba pentru astfel de evenimente si ca omologarea mijloacelor de inregistrare e necesara doar atunci cand fapta care trebuie dovedita implica masurarea unei marimi fizice. Mai cu alte cuvinte, e nevoie de o camera omologata cuplata la un cinemometru ca sa dovedesti ca nenea X a depasit viteza legala, insa nu e necesara ca sa dovedesti ca a depasit pe trecerea de pietoni.
    Sunt extrem de revoltat pe astfel de idioti pentru ca ma pot omora cu zile. Si sunt din ce in ce mai multi pe strazi. Ce faceam daca prin portiunea pe care am mers cand am tras dreapta de volan se afla vreun biciclist nevinovat? Aveam de ales intre a muri in impact frontal si a omora un om nevinovat, si toate astea din cauza unuia cu tarate in cap?
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Camera video in autoturism ar fi ideala ca sa demonstrati ca vinovatul moral de producerii a accidentului , in exemplul dvs accidentarea biciclistului, este autoturismul care a depasit neregulamentar intrand pe sensul dvs de mers!
    De asemenea puteti sa prezentati imaginile video ale abaterilor (de genul prezentate de dvs) impreuna cu o sesizare la sediul Politiei unde a a vut loc fapta pentru a se lua masurile legale.Atentie! puteti face sesizare la orice sediu de Politie iar de acolo aceasta va fi trimisa la unitatea de Politie pe raza careia a avut loc fapta, spre solutionare!
    In instanta judecatorul nu va lua tocmai ca pe o proba astfel de filmare, nefiind omologata camera, insa isi va face o ideee si va constata ca fapta a avut intradevar loc iar , conducatorul auto respectiv trebuie sanctionat.
    Astfel cu ajutorul acestor camere politistul poate sanctiona sau stabili vinovatul producerii unui accident cu victima sau a unei tamponari, iar pe judecator il ajuta sa faca o judecata dreapta!

    1 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 18.05.2015 la 12:17.

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.409, Nivel: 31
    Progres nivel: 73%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 41
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    Veteran1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    18.05.2015
    Postări
    5
    Puncte
    2.409
    Nivel
    31
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Multumesc pentru raspuns.
    Partea in care o astfel de abatere e soldata cu accident am inteles-o, camera e folositoare.
    Insa pe mine ma intereseaza mai mult sa fie sanctionat respectivul individ si daca nu rezulta nici un accident din actiunile lui. Din fericire m-a inzestrat natura cu reflexe bunicele si multe faze de genul asta pot sa le evit. Insa poate nu voi avea noroc la nerfarsit.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Dar v-am spus ca puteti sa faceti sesizare in scris sau pe mail unitatii de Politie pe raza careia ati observat astfel de abateri care pun in pericol ceilalti participanti la trafic, si atasati imaginile respective!

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.409, Nivel: 31
    Progres nivel: 73%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 41
    Activitate globală: 99,0%
    Realizări:
    Veteran1000 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    18.05.2015
    Postări
    5
    Puncte
    2.409
    Nivel
    31
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Asa voi face, multumesc.

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 29.03.2013, 08:04
  2. carnet
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2011, 14:52
  3. Carnet de camion
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20.10.2011, 09:32
  4. carnet suspendat
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 02.12.2010, 10:57
  5. Carnet de motor
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.08.2010, 11:48

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •