Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Schimbare carnet de conducere Canada

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 66, Nivel: 1
    Progres nivel: 32%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Activitate globală: 83,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    27.04.2015
    Vârstă
    37
    Postări
    4
    Puncte
    66
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0

    Schimbare carnet de conducere Canada


    Buna ziua. As dori sa știu care este procedura sa îmi recuperez carnetul de conducere romanesc după ce am stat în Canada mai mult de 3 luni și a trebuit sa fac scoala de șoferi în canada sa susțin examen și după promovare sa abțin permis canadian, regiunea Alberta. Menționez ca cel romanesc a fost reținut de autoritățile canadiene la întocmnirea dosarului și nu mi-a fost restituit. Aici la oficiul de Politie am întâlnit probleme și nu știu Cum sa rezolv sa am carnet romanesc și gradele necesare pentru Europa. Menționez ca în Canada este diferit și cu cel de class 5 care îl am acolo pot sa circul cu orice vehicul care are 2 axe indiferent de tonaj.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Dar pana la urma ati reusit sa-l preschimbati pe cel roman in permis canadian?

    1 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 66, Nivel: 1
    Progres nivel: 32%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Activitate globală: 83,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    27.04.2015
    Vârstă
    37
    Postări
    4
    Puncte
    66
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0

    Angry

    Nu. Am facut cea mai mare prostie. M-am dus cu carnetul de Canada la ghiseu si le-am spus ca imi trebuie carnet de europa. Asa ca ei au considerat sa ma incadreze la un procedeu de schimbare a carnetului din Canada ca si cum as fi venit pentru prima data in Ro, nu au tinut cont de faptul ca eu am B C E luate in Ro, si mi-au dat o dovada de 30 zile pentru B pentru ca eu am facut scoala de soferi din nou in canada, cel romanesc nu e bun nu ai voie sa conduci, si pe buna dreptate ca sunt foarte multe reguli diferite, si legislatia lor interzice condusul cu permisul romanesc. Ei au solicitat permisul meu romanesc, ca sa demonstrez ca am vechime mai mult de 3 ani si astfel sa dau direct de carnet full class 5, fara sa mai ma incadrez in GDL graduate driver learner, si atunci l-au si distrus. De la politie mi s-a inmanat un formular de driver abstract pentru regiunea Quebec, si le-am explicat ca eu am fost in Alberta, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg. AM trimis si bineinteles ca au refuzat pe motiv ca nu este valabil cel de Quebec in Alberta. Si apoi ce imi trebuie mie formular de driver abstract? Ala e cazier auto. Eu am facut alta scoala de soferi, am spus ca nu mai am permisul romanesc, am trimis scrisoare oficiala din canada de la Licence and Registration Office ca permisul meu a fost distrus.
    In Romania cel mai rau lucru este sa fii corect. Trebuia sa il declar pierdut fara sa explic motivele.
    Acum sunt linistit la domiciliu nu pot sa lucrez, trebuia sa plec in UK dar nu am permis. Mie cine imi plateste salariul in timpul asta ce deja dureaza de 3 saptamani?

    1 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 66, Nivel: 1
    Progres nivel: 32%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Activitate globală: 83,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    27.04.2015
    Vârstă
    37
    Postări
    4
    Puncte
    66
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de cristian.sladariu Vezi post
    Nu. Am facut cea mai mare prostie. M-am dus cu carnetul de Canada la ghiseu si le-am spus ca imi trebuie carnet de europa. Asa ca ei au considerat sa ma incadreze la un procedeu de schimbare a carnetului din Canada ca si cum as fi venit pentru prima data in Ro, nu au tinut cont de faptul ca eu am B C E luate in Ro, si mi-au dat o dovada de 30 zile pentru B pentru ca eu am facut scoala de soferi din nou in canada, cel romanesc nu e bun nu ai voie sa conduci, si pe buna dreptate ca sunt foarte multe reguli diferite, si legislatia lor interzice condusul cu permisul romanesc. Ei au solicitat permisul meu romanesc, ca sa demonstrez ca am vechime mai mult de 3 ani si astfel sa dau direct de carnet full class 5, fara sa mai ma incadrez in GDL graduate driver learner, si atunci l-au si distrus. De la politie mi s-a inmanat un formular de driver abstract pentru regiunea Quebec, si le-am explicat ca eu am fost in Alberta, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg. AM trimis si bineinteles ca au refuzat pe motiv ca nu este valabil cel de Quebec in Alberta. Si apoi ce imi trebuie mie formular de driver abstract? Ala e cazier auto. Eu am facut alta scoala de soferi, am spus ca nu mai am permisul romanesc, am trimis scrisoare oficiala din canada de la Licence and Registration Office ca permisul meu a fost distrus.
    In Romania cel mai rau lucru este sa fii corect. Trebuia sa il declar pierdut fara sa explic motivele.
    Acum sunt linistit la domiciliu nu pot sa lucrez, trebuia sa plec in UK dar nu am permis. Mie cine imi plateste salariul in timpul asta ce deja dureaza de 3 saptamani?
    Am fost la Politie si am prmit o veste buna ca imi voi primi permisul romanesc in cateva zile. Dupa aceasta intamplare pot sa spun ca angajatii de la Ploitia Romana ar trebui sa fie mai documentati, si sa nu il mai ia pe NU se poate in brate, sa nu mai trateze situatia cu frica, sa incerce se acopere in hartii, si sa incerce sa fie mai abili si sa gaseasca logica actelor necesare. Am trimis formularul de Quebec asa cum mi-au spus si am primit raspuns ca nu este valid in alberta, si totusi imi primesc permisul in baza scrisorii care o primisem initial si care ma anunta ca permisul romanesc a fost distrus dupa autentificare in Canada. Nu e corect ca sa fie mai usor sa declari ca ai pierdut permisul decat sa incerci sa explici logic si sa ceri o rezolvare corecta. Sper ca Romania sa scape de povara hartiilor si ca sa nu mai fie nevoie de probe pentru a-ti deminstra calitatea de nevinovat, la noi se acord prezumtia de vinovatie si trebuie sa aduci dovezi ca esti nevinovat :(

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cristian.sladariu; 12.05.2015 la 15:55.

  5. #5
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Cristian ,incă din anul 2002 autoritatea competentă în privinţasoluţionarii cererilor pentru eliberarea permiselor de conducere,etc. este Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor, instituţie aflată sub coordonarea prefecturilor., si nici decum Politia Romana!
    Si nu angajatii S.P.C.R.P.C.I.V sunt cei care au facut legile ei doar le aplica, au si ei de urmat niste proceduri nu fac nimic de capul lor!

    2 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 66, Nivel: 1
    Progres nivel: 32%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 34
    Activitate globală: 83,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 7 zile

    Data înscrierii
    27.04.2015
    Vârstă
    37
    Postări
    4
    Puncte
    66
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 1/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0
    Da, stiu asta, m-am exprimat "popular". Dorinta mea este una de bine, sunt multumit de tara mea, si doresc ca oamenii capabili sa fie promovati in functii importante astfel incat sistemul sa fie logic si in concordanta cu realitatea. Cat despre Conventia de la Viena, pot sa va spun doar din experienta personala, ca atunci cand esti in Canada, nu te ajuta la nimic. Trebuie facuta o noua scoala de soferi (se accepta doar examinarea (teroie test la caluclator ca la noi + 50min practic oras+autostrada+poligon ), se considera a fi scoala experienta de sofer, adica abilitatea practica de a conduce un autoturism - si in acest proces de recunoastere a abilitatilor de sofer se pierde permisul romanesc), in urma careia se obtine o anumita categorie pentru care s-a dat examinare, in cazul meu class 5 (adica orice autovehicul cu 2 axe). Legile de circulatie sunt foarte diferite si inteleg nevoie unei examinari riguroase atat teoretic cat si practic. Eu consider ca permisul meu romanesc nu este echivalent cu cel canadian dupa aceasta experienta, dar parerea mea nu conteaza. De aceea mi-as dori ca functionarii de la ghiseu sa nu acuze biectul cetatean platitor de taxe, care dupa ce ca a mai facut o scoala sa ia un amarat de permis, ii este zvarlit in fata un act din '69 care spune verzi si uscate etc. NU AJUTA LA NIMIC. Deasemeni ar trebui sa se tina cont ca in Canada, sunt mai multe regiuni federale, fiecare avand guvern propriu si institutii proprii, nu sunt valabile formulare de la o reginune la alta.
    offtopic: imi place statusul meu de soldat neinstruit! buna idee cu acest site!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cristian.sladariu; 12.05.2015 la 22:59.

  7. #7
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 29, Nivel: 1
    Progres nivel: 58%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 21
    Activitate globală: 65,0%

    Data înscrierii
    29.09.2015
    Vârstă
    45
    Postări
    4
    Puncte
    29
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Domnule Cristian,as putea va rog sa va contactez pe privat? intampin mari dificultati cu schimbarea permisului Canadian, va multumesc

    0 Nepermis! Nepermis!

  8. #8
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Ordin nr. 163/2011 privind preschimbarea permiselor de conducere nationale eliberate de autoritatile competente ale altor state cu documente similare romanesti


    Anexa nr. 3 - Lista cuprinzand statele care nu sunt membre ale Conventiei asupra circulatiei rutiere emitente de permise de conducere nationale ce pot fi schimbate fara examinarea sau testarea persoanelor posesoare ale unor astfel de permise

    1. Canada
    2. Republica Coreea
    3. Republica Araba Egipt
    4. Regatul Hasemit al Iordaniei
    5. Japonia
    6. Republica Libaneza
    7. Republica Araba Siriana
    8. Statele Unite ale Americii
    9. Republica Turcia
    10. Republica Populara Chineza*)

    Domnule Soso78, avavnd in vedere ordinul mentionat mai sus si anexa 3 normal nu ar trebui sa intampinati greutati in preschimbarea permisului de Canada!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.08.2014, 17:40
  2. Carnet conducere furat
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.05.2014, 22:32
  3. Pierdere carnet de conducere ..expirat
    De politiarutiera2 în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 11.03.2014, 08:14
  4. preschimbare carnet conducere
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20.08.2013, 23:09
  5. Carnet conducere - dubla cetatenie
    De politiarutiera2 în forumul PERMISUL DE CONDUCERE
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.06.2013, 08:15

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •