Buna ziua,

Ma numesc Oprescu Robert si va scriu atat in calitate de cetatean cat si de sofer.

In fata mall-uli Vitan (Bucuresti Mall) pe Calea Vitan, Sector 3, exista o alveola rezervata transportului public, avand la intrare semnul INTERZIS – cu exceptia transportului public dar si semnul OBLIGATORIU INAINTE.

Eu lucrez zilnic in cladirea vis-à-vis de mall, si vad zilnic acelasi lucruri:
- Absolut mereu intra taximetristi in alveola, incalcand semnele de circulatie (Interzis si Obligatoriu Inainte)
- Acesti taximetristi stationeaza chiar si pe trecerea de pietoni (alta incalcare a codului rutier)
- Acesti taximetristi sunt aroganti si nesimtiti atunci cand le aduci la cunostinta ca nu au ce cauta acolo si ca incalca legea
- In fiecare zi vine politia rutiera si ii face sa paraseasca alveola, in unele zile venind chiar de mai multe ori

Stiu ca pentru nerespectarea semnelor “Interzis” si/sau “Obligatoriu Inainte” se suspenda permisul de conducere.

Acum, nu cred ca s-a aplicat legea in aceste cazuri deoarece daca se aplica, acesti taximetristi nu mai aveau permis de conducere.

Pentru a mentine operationale liniile de autobuz 123 si 124 doar in aceasta statie (un alt exemplu este Dristor Shaorma in zona fostului restaurant Bidapesta) este nevoie ca un echipaj de politie sa se deplaseze de mai mutle ori pe zi la locatie.
Politistii trebuiesc si ei platiti, masinile lor consuma benzina, pentru ce? Ca sa elibereze statiile de autobuze de taximetristi aroganti care nu respecta si incalca legea in mod repetat !?

Eu as dori, ca cetatean, si nu sunt singurul, gasirea unei solutii permanente la acesta situatie (sa faca proprietarii mall-ului o parcare speciala pentru taxiuri, au bani)
Nu este obiectivul meu sa ramana taximetristii sau altcineva fara permis.

Ideea este ca m-am saturat sa ma injure un taximetrist pe trecerea de pietoni in situatia in care eu sunt pieton si el stationeaza ilegal acolo !! NU SE POATE ASA CEVA !
Va scriu dumneavostra pentru ca eu daca intru intro discutie cu 1 taximetrist, automat vin inca 5-10 taximetristi si sunt constrans sa parasesc zona ca sa nu escaladeze situatia (sa ma bata ).

Sa nu mai vorbim de autorizatii (lipsa), ITP-uri la masini (expirate), si “maimute”.
Si bineinteles problema vesnica unde taximetristul refuza sa te duca undeva folosind aparatul si iti cere direct un pret dublu sau triplu !

Mentionez ca in calitate de sofer am incalcat legea (contraventional) si am fost sanctionat atat cu amenzi cat si cu suspendarea permisului de conducere. Respect politia, mi-am platit toate amenzile si am stat cuminte cat am avut permisul suspendat.
DAR DACA MIE MI SE APLICA LEGEA, LOR DE CE NU LI SE APLICA LEGEA ? DE CE?

In plus, acestia incalca legea in mod repetat, zilnic si cu tupeu. La nici 5 minute dupa ce politia ii face sa plece, ei se intorc si sunt tot acolo !!

Multumesc,
Robert Oprescu

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Nerespectare Semnalizare Mall Vitan.jpg 
Afișări:	176 
Mărime:	83,2 KB 
ID:	389