Buna seara, am rugamintea, daca se poate, sa imi rspundeti la urmtoarele intrebari:
Detin un VW T4 platofrma care are masa totala max. autorizata 2590 kg, iar masa maxima tehnic admisibila ansamblului de vehicule: 4500 kg. Conform lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1 as putea tracta o remorca a carei masa max. autorizata este de 1600 kg (4250-2590=1660) kg?
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
Din cate am citit in codul rutier este nevoie de un curs de formare. Am rugamintea sa imi confirmati daca este asa


Inca o intrebare: as dori sa imi convertesc masina in 4x4. Acum e cu tractiune fata. Se poate omologa o astfel de modificare?

Multumesc, numai bine

Andrian Munteanu