Buna dimineata.

Va rog frumos si respecutos sa ma ajutati cu o informatie cu privire la permisul meu auto. In anul 2011 am fost surprins conducand un autovehicul pe drumurile publice , in stare de ebrietate. Doresc sa stiu starea permisului meu in momentul de fata (daca este anulat sau nu) cand voi putea obtine din nou dreptul de a conduce si care sunt procedurile. Mai jos va scriu si decizia judecatoriei sectorului 5.
Va multumesc anticipat

Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 C.pen. cu aplic. art.5 C.pen., şi art. 396 alin.4 şi alin.10 C.proc.pen., raportat la art. 83 C. pen., stabileşte pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare în sarcina inculpatului COJOCARU ROBERT ALEXANDRU, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului, în data de 19.11.2011. În baza art.83 alin.1 C. pen., amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În temeiul art.85 din Codul penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul este obligat să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bucureşti, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.; În baza art.404 alin.(3) C. proc. pen., atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen., obligă pe inculpat la plata sumei de 600 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 06.02.2015.
Document: Hotarâre 259/2015 06.02.2015