DOMNILOR
SENATORI ,DEPUTATI,GUVERNANTI,DIRECTORI,POLITISTI


Subsemnatul llie Tudor,posesor al CI ***,cu domiciliul in Rm .Valcea,jud Valcea, va transmit in atasament cateva fotografii surprinse in trafic si in timpul unui accident in care am fost implicat personal impreuna cu familia.
Mentionez ca toate aceste evenimente s-au petrecut in 3 din 10 calatorii efectuate pe traseul Rm.Valcea-Sibiu.
In atasment in foto 1 si foto 2,suntem depasiti de o masina puternica pe linia dubla continua,si se vede din foto 1 cum pasagerul din scaunul dreapta fata ne face semen obscene cu mana pentru ca pe portiune de drum anterioara am circulat cu viteza de 40Km/ora cat era indicatorul montat pe raza localitati Gura Vaii jud Valcea.Dupa ce a terminat de efectuat depasirea pe linia dubla continua, a aruncat si cu o sticla goala de plastic,foto 2.
In alta calatorie un autoturism a inceput manevra de depasire exact in momentul in care incepea restrictia de” depasirea intezisa”moment in care din directia opusa circula regulamentar un autoturism care s-a repliat cat mai in dreapta sa pentru a evita o coliziune frontala(in zona localitatii Proieni jud Valcea-Valea Oltului)
In ultima calatorie in data de 22.02.2015,am fost implicat intr-un accident din cauza unui autoturism care stationa pe banda 2 pe contrasens pe A1 centura Sibiu.Conducatorul auto SB-99-MAV care era stationat pe contrasens a declarant ca a “ratat”iesirea ,dupa care a intors pe autostrada ,pana in dreptul iesirii si astepta sa fie liber pentru a putea sa iasa pe contrasens de pe autostrada A1.Dinamica accidentului se poate vedea in imagine accident 1,2 si 3.Circulam pe banda 2 paralel cu un TIR pe care doream sa-l depasesc.In fata mea circula un alt autoturism.Autoturismul din fata mea a virat pe banda 1 lasandu-ma cu autoturismul stationat pe contrasens in fata. Am franat brusc,am fost lovit si acrosat pe partea stanga de un alt autoturism care circula in spatele meu,m-am “strecurat “’printre Auot SB-99-MAV si TIR iar masina din spatele meu s-a ciocni frontal cu masina stationata pe contrasens,evitand un accident care putea avea ca urmari raniti , morti si distrugeri materiale mari.
Datele si orele de pe camera nu sunt cele corecte intrucat nu am crezut ca vreodata am sa am nevoie de aceste poze si filmari si nu am reglat data si ora.
Din experienta proprie rezulta ca circuland pe drumurile din Romania, in 30% din cazuri probabilitatea sa ai un accident grav este foarte mare.
De caceea propun autoritatilor competente urmatoarele masuri:
1.Repunerea in functiune a camerelor video si radar care au fost deconectate in urma unor campanii de presa violente(cu toate ca eu personal am luat 3 amenzi in urma depasirii vitezei cu 20Km/h sunt de accord cu repunerea lor in functiune )
2.Montarea altor camera video si radar pe traseele si zonele cu risc maxim (De exemplu Valea Oltului si pe toate drumurile si zonele unde s-au intamplat accidente grave)
La punctul 1 si 2 nu s-ar putea accesa Fonduri europene?
[B] 3.Admiterea in instanta ca proba inregistrea video de pe camerele mobile de pe masinile personale.
4.Inasprirea sanctiunilor pentru conducatorii auto care au savarsit fapte grave in urma carora au avut loc accidente grave sau ar fi putut avea loc aceste accidente grave(In urma acidentultului in care am fost implicat conducatorul auto SB-99-MAV care era stationat pe contrasens a fost penalizat cu 6 puncte penalizare ,2 luni suspendare permis si 525 lei amenda,ceea ce mi se pare foarte putin tinand cont de consecintele care ar fi putut rezulta- Procesul Verbal a fost intocmit dupa intrarea in vigoare a noului cod rutier 2015 care anunta sanctiuni severe)-foto Proces Verbal.Pentru o asemenea fapta cred ca ar trebui suspendat permisul pe o perioada de cel putin un an de zile si reexaminarea pentru acordarea permisului.
5.Verificarea modalitatii in care aceste personae au obtinut permisul de conducere,si ridicarea licentei scolilor de soferi ai caror elevi au un procentaj de peste 20% cu savarsirea de abateri grave de la regululie de circulatie,in urma carora au dus sau ar fi putut conduce la accidente grave.
6.Inasprirea sanctiunilor pentru administarorii retelelor de drumuri din tara ,pentru intretinerea necorespunzatoare a acestora(gropi,denivelari,santuri pe drumuri-vezi centura Bucuresti si multe alte Drumuri din tara),cu posibilitatea chemarii in judecata de catre persoanele fizice si juridice,a acestor administatori pentru tentativa de omor calificat pentru ca asta fac acesti administartori.Stiu ca sunt gropi,stiu ca sunt santuri si denivealari in carosabil,dar nu iau nici o masura din lipsa de bani cu toate ca toti cei corecti platim taxe de drumuri ,impozite dar bani nu sunt.
Domnilor Parlamentari,Domnilor Directori ai Administatiei Drumurilor,Domnilor Politisti,Domnilor Guvernanti,TREZITI-VA!!!.
In una din aceste situatii ati fi putut fi dumneavoastra.Ati fi putut muri,dumneavoastra si familia Dumneavosatra.Incercati ca cele sase puncte propuse sa le implementati si sa le respectati si atunci veti si vom putea circula, peste o perioada de timp ca in alte state Europene.

Drumuril din aceasta tara sunt ale tuturor si nu numai ai celor cu masini puternice, scumpe sau inmatriculate prin Bulgaria ,cu volan pe dreapta(o alta anomalie a legislatiei Romane de a permite inmatricularea , masinilor cu Volan pe dreapta )

Va multumesc pentru rabdarea pe care ati avut-o de a citi aceste cateva randuri,dar trebuie ca fiecare din noi sa facem ceva sa miscam macar un deget la inceput ,o mana mai tarziu si tot acest sistem s-al facem sa functioneze normal.
Ilie tudor

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foto 1.jpg 
Afișări:	164 
Mărime:	58,9 KB 
ID:	359Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	foto 2.jpg 
Afișări:	155 
Mărime:	59,2 KB 
ID:	360Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	imagine accident 1.jpg 
Afișări:	156 
Mărime:	51,2 KB 
ID:	361Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	imagine accident 2.jpg 
Afișări:	135 
Mărime:	53,5 KB 
ID:	362Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	imagine accident 5.jpg 
Afișări:	148 
Mărime:	1,16 MB 
ID:	363Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	imagine accident3.jpg 
Afișări:	153 
Mărime:	49,3 KB 
ID:	364Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	imagine accident4.jpg 
Afișări:	153 
Mărime:	1,21 MB 
ID:	365Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20150222_009.jpg 
Afișări:	167 
Mărime:	1,25 MB 
ID:	366