Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: se poate echivala scoala de soferi facuta in Franta?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 1.989, Nivel: 27
    Progres nivel: 89%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 11
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    04.05.2010
    Postări
    1
    Puncte
    1.989
    Nivel
    27
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    se poate echivala scoala de soferi facuta in Franta?

    Buna ziua,

    Am facut scoala de soferi in Franta, am trecut si examenul teoretic dar mai am inca 2 ani timp sa dau traseul in Franta.

    In urma cu o saptamana am schimbat domiciliul, din Franta in Romania (Bucuresti) si nu mai am cum sa dau traseul in Franta in viitorul apropiat.

    Exista vreo prevedere legala care sa permita echivalarea macar a scolii de soferi facuta in strainatate pentru ca astfel sa ma pot inscrie direct la examen (teorie+traseu) in Bucuresti?

    Daca raspunsul la prima intrebare este negativ, care este procedura pe care trebuie sa o urmez pentru a obtine permisul romanesc? trebuie reinceput de la 0 cu scoala de soferi in Ro ?

    Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Sergent Major
    Puncte: 2.723, Nivel: 33
    Progres nivel: 82%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 27
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    190
    Puncte
    2.723
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: se poate echivala scoala de soferi facuta in Franta?

    În prezent NU exist? nicio prevedere legal? sau posibilitate de echivalare a cursurilor unei ?coli de conduc?tori auto efectuat? în str?in?tate (chiar ?i în Republica Francez?) cu ceva asem?n?tor în România.
    Singura reglementare activ? este Legea nr. 218/2009 privind aprobarea OUG nr. 74/2008 pentru modificarea ?i completarea OUG nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, în baza c?reia ministrul transporturilor ?i infrastructurii a emis Ordinul nr. 1019/02.10.2009.
    Conform Anexei nr. 5 din acest ordin, intitulat? "Metodologia de organizare ?i desf??urare a cursurilor de preg?tire teoretic? ?i practic? în vederea ob?inerii permisului de conducere", Capitolul VII - Transferul la alt? ?coal?, art. 35 ?i 36, reglementeaz? aceast? situa?ie, dar nu se face o distinc?ie clar? dac? ?coala de la care se pleac? poate fi ?i o unitate similar? din str?in?tate, ORDINUL M.T.I. având o putere de reglementare exclusiv na?ional?.
    De?i nu este o solu?ie convenabil?, singura cale de a ob?ine permisul de conducere în România este aceea de a urma aici cursurile integrale ale unei ?coli de conduc?tori auto autorizate de A.R.R. ?i de a fi examinat de Institu?ia Prefectului - Serviciul regim permise de conducere ?i înmatriculare a vehiculului de la locul unde ave?i reziden?a normal?.
    Aten?ie c? reziden?? normal? în România înseamn?, potrivit art. 23 indice 1, alin. (2) din OUG nr. 195/2002 actualizat?, locul unde locui?i în mod obi?nuit, adic? cel pu?in 185 de zile dintr-un an calendaristic, condi?ie pe care nu o îndeplini?i în prezent, din câte am dedus.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •