Buna seara,
Numele meu este Nicusor Laurentiu Zaharia si locuiesc in sectorul 4 al Capitalei.
In drumul catre serviciu (in sectorul 1) cu autoturismul proprietate personala, traseul meu se intersecteaza cu Calea 13 septembrie. In fiecare dimineata sunt agenti ai Politiei Rutiere care dirijeaza circulatia atat la intersectia Calea 13 Septembrie cu Soseaua Panduri/Bulevardul Tudor Vladimirescu dar si la intersectia Calea 13 cu Strada Progresului (doua dintre intersectiile pe care eu trebuie sa le traversez).
Fluxul de circulatie caruia agentii de politie ii acorda prioritate este acela de pe Calea 13 Septembrie (dinspre Ghencea spre centrul Capitalei).
Sunt zile in care sirul de masini (de pe Strada Progresului sau Bulevardul Tudor Vladimirescu) se intinde pana la jumatatea distantei dintre intersectiile mai sus mentionate si intersectiiile din spate, ceea ce creeaza disconfort si pentru aceia dintre noi care venim dinspre sud, atat din motive de consum de carburant cat si ca timp. Din pacate, nici transportul in comun (tramvaiul) nu este o optiune, deoarece si acestea stau in intersectia Calea 13 Septembrie cu Strada Progresului la fel ca si autoturismele, fiind situatii in care traversarea intersectiei se face de catre 2-3 tramvaie o data.
Din experienta mea ca si conducator auto, am observat ca facand abstractie de zonele care sunt in mod traditional aglomerate (zona de centru a Capitalei de exemplu), pentru zonele periferice, orice sofer incearca mai multe variante de traseu pana o gaseste pe cea optima, in primul rand ca timp. Plecatul mai devreme de acasa, nu este o optiune, deoarece programul la gradinita unde trebuie sa o duc pe fiica mea incepe la ora 7:00. Doresc sa precizez ca gradinita fiicei mele este in proximitatea locuintei personale.
In plus, o dirijare judicioasa a circulatiei la intersectia Calea 13 Septembrie cu Strada Progresului se poate face (fapt verificat in unele zile) dirijand traficul auto de pe banda 1 a Strazii Progresului (sensul de mers spre Razoare) catre banda 1 a Caii 13 Septembrie (sensul de mers spre centru) in vreme ce autoturismele ce vin dinspre Ghencea pot fi ghidate catre banda 2 si 3 ale Caii 13 Septembrie.
De asemenea, poate ca ar fi bine, ca un agent de politie sa stationeze pe Strada Progresului si Bulevardul Tudor Vladimirescu intre intersectiile cu Calea 13 Septembrie si Calea Rahovei pentru a comunica prin statie cand sirul de masini este prea mare astfel incat devine necesara o prioritizare a acestor fluxuri de masini.
Cu stima,
dr. ing. Nicusor Laurentiu Zaharia