Buna ziua,

In data de 23.12.2014, in jurul orei 8:50, am fost lovit pe trecerea de pietoni de la intersectia strazii Capalna cu Bulevardul Alexandru Serbanescu.
Mentionez ca am reusit sa evit un impact frontal si in cele din urma nu am patit nimic; mai mult mi-a fost lovita punga pe care o tineam in mana.

Evenimentele s-au desfasurat in modul urmator: m-am angajat in traversarea strazii pe la trecerea de pietoni din directia Capalna in directia Strada Aviatiei.
Pe parte opusa oprise un tramvai si am trecut prin fata lui. In acel moment am vazut o masina venind spre mine. M-am retras rapid si am aruncat instinctiv mana cu punga in fata.
Am fost foarte putin sters, dar fara un impact major. Viteza masinii era redusa, insa conducatorul auto nu a avut rabdare ca tramvaiul (oprit pentru a acorda prioritate pietonilor pe trecere) sa plece.
Imediat dupa incident am sunat la 112 si am explicat situatia. Mi s-a spus ca, nefiind lovit serios, pot face doar o plangere.
Masina era condusa de o doamna, dar nu stiu numele Domniei sale. Numarul de inmatriculare al masinii: B 116 YYV - model SMART.
Consider ca soferul a fost imprudent (tramvaiul era oprit la trecerea de pietoni pentru a acorda prioritate pietonilor, ceea ce putea fi cu usurinta anticipat de un conducator auto actionand cu un minim de diligenta), iar consecintele ar fi fost grave daca reactia mea de evitare a impactului nu ar fi fost atat de promta. In cazul in care pe trecere s-ar fi aflat un cetatean in varsta, de exemplu, sau o persoana mai putin agila, ar fi fost lovita din plin.
Va rog sa luati masurile ce se impun pentru sanctionarea conducatorului auto.
Va multumesc.
--

Cu stima / Best regards,
Cristian Petrescu