Buna ziua,

Doresc sa va aduc la cunostiinta o situatie ce pare sa se agraveze in zona Baneasa.

Locuiesc in zona Straulesti, Sos. Bucuresti-Targoviste ***, Bucuresti-sector 1. In timpul deplasarii catre serviciu trebuie sa traversez intersectia Baneasa. Problemele de trafic apar deja din Sos. Sisesti, intersectie cu Jandarmeriei, unde incepand cu ora 8 dimineata, coada incepe chiar de la semaforul cu restaurantul Classico. Fara discutie, traficul in zona s-a agravat. Nu stiu de unde au aparut atatea masini, dar acestia au inceput deja sa nu mai aiba rabdare.

Probleme observate de mine:

1. Semaforul de la Romatsa are o temporizare de aprox. 50 sec pe acest fir foarte aglomerat ( Sos.Sisesti) - recomand prelungirea acestuia pentru decongestionarea zonei ptr perioada matinala.

2. Din cauza semaforului mentionat la pct.1 , nici semaforul de la restaurantul Classico nu mai face fata.

3. Colegii din trafic au descoperit o solutie ilegala de a "face" coada semaforului Romatsa, si anume, se foloseste trotuarul pietonal pe contrasens pana la intrarea Romatsa ( Sisesti ) si se asteapta un moment pentru incadrarea in fata coloanei. Daca veti avea curiozitatea sa studiati problema, veti observa mai multe cazuri in fiecare dimineata intre 8-9 dimineata, cred ca sunt cam aceleasi persoane in fiecare zi.


Nu pot sa nu mentionez si coada de la baneasa...pentru care nu stiu ce solutie exista... In orice caz, fara un control clar al parcarilor pe lungimea acestui segment, in anul urmator, datorita aglomerarii zonei, veti primii foarte multe sesizari in aceasta privinta.

Va doresc mult succes,

Constantin Mircea Octavian

RR 854791

mobil: 07306******