Buna ziua.

Numele meu este Andrei Popescu si incepand cu luna octombrie lucrez in Marea Britanie.

Am cumparat aici o masina si remorca cu sistem de franare si punte dubla cu masa totala a ansamblului urmand sa fie sub 3500 kg, bagaje incluse.

Vreau sa vin cu intreg ansamblul in Romania pentru a aduce in UK obiectele personale in vederea unei sederi de lunga durata.

Insa am constatat ca in UK, pe spatele remorcii se pune numarul de inmatriculare de pe spatele masinii (sau se obtine inca o placa copie a acestuia si se pune pe spatele remorcii, avand practic trei placute identice pe ansamblu).

Totodata se pare ca: remorcile nu au un ITP propiu-zis ci doar "trebuie sa fie in stare tehnica buna" si ca asigurarea pentru masina acopera si remorca. Despre impozitare inca nu m-am interesat.

Din cate stiu legislatia din Romania este diferita: remorca are ITP si numar de inmatriculare propiu, taxare si asigurare propie.

In cazul acesta, ce anume pot face pentru a folosii totusi remorca pentru acest transport care a stat la baza achizitiei sale ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Toate cele bune.

Andrei Popescu.