Buna ziua, Numele meu este Anca Cornea si as dori sa va aduc la cunostinta unele asptecte privind marsul biciclistilor din Cluj Napoca, data 22 noiembrie 2014.
Conform site-ul stiridecluj.ro http://www.stiridecluj.ro/social/bic...erii-nesimtiti se doreste (pe langa marsul efectiv care este in scopuri corecte) si distribuirea de autocolante care urmeaza sa fie lipite pe oglinzile masinilor.
Consider ca lipirea acestor autocolante (care se dezlipesc foarte greu) este un act de vandalism ,chiar daca se doreste a fi in scop de a atrage atentia celor care nu respecta legea, indeosebi celor care ocupa abuziv pistele de biciclete, iar distribuirea acestor autocolante constituie instigare la vandalism. Pe langa acestea, exista riscul de a se produce accidente din cauza ca un anumit sofer nu observa acest autocolant cand urca la volan, iar cand doreste sa se asigure in oglinda, nu poate face acest lucru din cauza autocolantului. Si eu sunt posesoare de bicicleta si recunosc ca nu prea circul exact din cauza ca nu sunt suficiente piste pentru biciclete, insa a ne face singuri dreptate nu cred ca este o solutie (din moment ce avem institutii care trebuie sa se ocupe de astfel de cazuri). In plus au fost si soferi care au gasit astfel de autocolante pe oglinzi, desi erau parcati regulamentar, din cauza ca unii pietoni/biciclisti nu cunosc codul rutier (parcarea integral sau partial pe trotuar este permisa daca nu exista alte restrictionari in zona si daca pentru circulatia pietonilor ramana suficient spatiu).
In acest sens, sper sa luati anumite masuri pentru a prevenii incidente neplacute. O posibila masura ar fi confiscarea acestor autocolante, dar probabil mai exista si alte masuri. Totodata, amendarea soferilor care parcheaza pe piste, cat si informarea biciclistilor ar fi binevenite (indeosebi sambata cand este programat acest mars).
Multumesc, si sper sa luati in considerare acest email.

Anca Cornea.