Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Agentul Constatator

Afișare hibrid

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data ĂŽnscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Agentul Constatator

    Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:


    dragomir maria simona <>
    In data de 21.04.2010, sotul meu a avut un accident de circulatie soldat cu ranirea usoara a doua persoane, una din autoturismul pe care-l conducea si cea de-a doua soferul autoturismului implicat in coliziune.
    Am sa-mi permit sa va citez mai jos relatarea trimisa catre un post de televiziune:
    În dup?amiaza zilei de Miercuri, 21 Aprilie, în jurul orelor 16:25, am plecat de la serviciu împreun? cu colegii mei Eleni Boboc, Ion Anghel ?i Adrian Sîrbu, urmând s?-i las pe ace?tia pe unde aveau nevoie fiecare, în drumul meu spre cas?. Drept urmare ne-am urcat toti în ma?ina mea ) un Mini Cooper negru-alb ?i am plecat.

    La un anumit moment dat, deplasându-ne cu ma?ina pe blvd. Timi?oara (din direc?ia str. Valea Cascadelor spre directia str. Gen. Vasile Milea), în jutul orelor 16:50 am ajuns la intersec?ia cu str. Mihaela Marcu Ruxandra (care se afla vis-a-vis de intrarea/ie?irea magazinului Real, din incinta Mol-ului Afi Palas), unde semaforul, pe direce?ia mea de mers (înainte sau la dreapta) era verde (eu eram pe banda a 2-a), iar pentru cei care doreau s? vireze la stânga, s? intre la Mol, era ro?u, fapt pentru care autovehiculele de pe acea banda (a 3-a) erau oprie. Având verde am p?truns în intersec?ie, unde mi-a ap?rut brusc în fa??, din parte stâng?, un autoturism Daewoo Matiz, de culoare argintie. În frac?iunea de secund? imediat urm?toare, instinctiv am frânat violent ?i am virat spre dreapta (dovad? urmele de frânare r?mase pe carosabil), cu inten?ia de a evita impactul cu Matizul.

    Din nefericire conduc?toarea auto a Matiz-ului (pentru c? la volan se afla o doamn?), nu a avut nici o reac?ie (nu a frânat, nu a încercat s? vireze spre stânga pentru a încerca evitarea impactul).

    În consecin?? impactul s-a produs, schimbând direc?ia de deplasare a celor doua ma?ini implicate astfel: Mini Cooper-ul a înaintat pe un unghi de aprox. 45°, traversând inersec?ia, trecând pe trotuarul de vis-s-vis al str. Mihaela Marcu Ruxandra ?i oprindu-se pe spa?iul verde al unui bloc, iar Matiz-ul a înaintat spre stânga, oprindu-se pe trotuarul din dreapta al blvd-ului Timi?oara. Am ie?it to?i din ma?ini.

    La fa?a lucului a oprit imediat un VW Transporter al Poli?iei (al carui nr. de înmatriculare nu l-am re?inut), în care se aflau doi agen?i. Ace?tia au apelat imediat Servicuil Urgen?e la tel. 112, au vorbit pu?in cu doamna ?i cu unul din colegii mei (Ion Anghel) care se apropiase mai repede de ei, s-au uitat la noi ?i au vazut ce ne deplasam singuri, deci eram cât de cât bine.

    Colegul meu Adrian Sîrbu apropiindu-se de conduc?toarea Matiz-ului, a întrbat-o pe aceasta “ce faci femeie, nu vezi semaforul, treci pe ro?u, vrei s? ne omori? “, iar doamna a r?spuns ?ipând “aveam verde, am trecut pe verde!!!”. Atunci a intervenit unul dintre poli?i?ti “haide-?i doamn?, c? a?a se întâmpla mereu accidentele aici, cei care ies de la Real îi vad pe ceila?i (cei de pe bd. Timi?oara – banda a 3-a) c? stau la semafor, cred c? e ro?u pentru to?i ?i plec? f?r? s? se mai uite la semafor s? se asigure c? au verde”.

    Drept urmare doamna cu Matiz-ul a început o plimbare agitat? care p?rea inerminabil?, de-a lungul trotuarului, dus-întors, cu mobilul la ureche. În scurtele pauze dintre apelurile efectuate de domnia sa am reu?it s? o întreb, de câteva ori, dac? a p??it ceva, dac? este bine? Mi-a r?spuns c? o doare putin um?rul, ducând instinctiv mâna la um?rul stâng.



    În cele din urm? echipajul de poli?ie a plecat. La fa?a lucului a ajuns apoi un agent de la Serviciul Circula?ie, care a stat la fa?a locului pana la sosirea echipei Exper?i Criminali?ti, care au efectuat cercet?rile ?i masur?torile la locul accidentului.

    Între timp îns? au ajuns la locul accidentului doua ambulan?e Smurd, care au transportat apoi pe conduc?toarea auto Matiz ?i pe colegul meu Adrian Sîrbu (acesta din urma acuza o durere a antebra?ului drept), la Spitalul Universitar.

    În timp ce discutam cu unul dintre membrii echipajului Smurd, a venit ?i oprit lâng? noi un autoturism marca BMW X5, cu nr. de înmatriculare IF-04-BUK, conduc?torul acestuia spunându-i colegului Ion Anghel, c? în momentul producerii accidentului el se afla pe banda a 3-a pe sensul nostru de mers, c? a v?zut foarte clar c? eu am trecut pe verde ?i c? dac? este nevoie poate veni s? declare la poli?ie, în scris cele v?zute, ?i c? în acest sens s? not?m nr. de inmatriculare, c? s?-l g?seasc? poli?ia dac? va fi nevoie.

    Apoi în jurul orelor 18:00 au sosit Exper?ii Criminali?ti (m?sur?tori, poze, etilotest), mi-au crut actele ?i au plecat la Spitalul Universitari pentru continuarea cercet?rilor, nu înainte îns? s?-mi spuna s? m? prezint la Serviciul Accidente ?i Cercet?ri Penale din str. Logof?t Udri?te în aceia?i sear?, în jurul orelor 20:00.

    M-am dus direct acolo ?i am a?teptat. Au venit ?i ei. Am intrat în birou, împreuna cu colegul Ion Anghel, colega Eleni Boboc r?mânând afar?, pe banc?.

    Am relatat înc? odat? cele întâmplate, men?ionând de data aceasta ?i aspectul cu ?oferul binevoitor. Mi-au cerut datele lui, am dat doar nr. de înmatriculare, pentru c? atât aveam. Au verificat ?i a?a am aflat c? auto respectiv apar?ine S.C. Relad Pharma. Atunci domnii poli?i?ti mi-au spus c? ?sta (?oferul BMW-ului, dac? vroia s? ma ajute cu adev?rat, mi-ar fi spus numele ?i nr. de telefon. Mi-au dat o declara?ie tip ?i m-au trimis afar?, pe hol, s? scriu ce am de declarat.

    Mi-am scris declara?ia, am facut ?i men?iunea cu BMW-ul ?i bineîn?eles schi?a accidentului. Cînd am predat-o, s-au suparat (domnii exper?i) c? am facut ?i schi?a, c? ei nu mi-au spus s? o fac!!! Mi-au spus c? nu trebuia s?-l mai trec pe ?sta cu BMW-ul, c? nu-l g?sim ?i se complic? lucrurile. Mi-au spus apoi s? a?tept afar?.

    Între timp a ap?rut ?i conduc?toarea Matiz-ului, care a început s?-?i scrie declara?ia.

    În timp ce a?teptam afar? pentru a fi rechemat în birou, a ?i venit colegul Adrian Sîrbu de la spital, împreun? cu un alt coleg, Bogdan Alexandru B?la?a. Ace?tia mi-au spus c? la spital a venit (probabil) so?ul doamnei sau o rud? sau prieten ?i când acesta s-a întâlnit cu poli?i?tii s-a inbra?i?at ?i pupat (pe obraz) cu unul dintre poli?i?tii care efectuau cercet?rile pentru accidental în cauz?. Ghici cum m-am sim?it atunci?

    Dup? câteva miute am fost chemat în birou, mi-au dat s? citesc ?i s? semnez un proces verbal preliminar de constatre, cam incomplet dup? p?rerea mea. Am citit ?i am semnat, f?r? s? mi se par? nimic suspect pe moment (eram înc? în stare de ?oc, prfund marcat de cele întâmplate, m? bucuram c? nu au fost pietoni pe trotuar în timpul accidentului ?i c? nu a murit nimeni). Mi-au dat dovada pentru repara?ia autoturismului meu ?i dovada pentru re?inerea permisului de conducere (pe timpul desf??ur?rii cercet?rilor) ?i mi-au spus c? acum pot pleca, dar s? revin Duminic? 25 Aprilie, împreun? cu colegul accidentat Adrian Sîrbu.



    Nu în?eleg de ce nu au luat declara?ii ?i de la ceilal?i martori, Eleni Boboc ?i Ion Anghel, care au fost tot timpul cu mine? Pe ei nu i-a întrbat nimeni nimic nici pân? în ziua de ast?zi. De ce oare?

    A doua zi sotia mea, Simona Maria Dragomir a sunat la sediul firmei Relad Pharma, s-a prezentat, a explicat de ce a sunat ?i a cerut s? vorbeasc? cu conduc?torul vehicolului BMW X5, cu nr. de inmatriculare B-04-BUK. Apelul i-a fost direc?ionat c?tre ?eful parcului auto, unde a explicat din nou motivul pentru care a sunat. ?eful parcului auto al S.C Relad Pharma nu a dorit dea curs solicit?rii so?iei mele, îns? i-a cerut acesteia un nr. de telefon mobil pentru a putea fi sunat? de ?oferul respectiv, dac? acesta dorea s? se implice. Dup? câteva minute so?ia mea a fost contactat? telefonic de c?tre coduc?torul BMW-ului, care ?i-a reconfirmat disponibilitatea pentru a veni la poli?ie ?i declara în scris cele întâmplate.

    Drept urmare Duminic? 25.Aprilie 2010, la ora 11:00 ne-am prezentat împreun? cu colegul Adrian Sîrbu ?i cu martorul surpriz? (conduc?torul BMW-ului), la Serviciu Accidente ?i Cercet?ri Penale. A fost chiar o mare surpriz?. I-am surprins atât de tare (pe domnii Exper?i Criminali?ti) încât nu mai ?tiau cum s? reac?ioneze ?i probabil din lips? de tact au încercat s? intimideze martorul „cum v-au gasit?”, „asta e politica firmei?”, „cât v-au dat?”, etc.

    Dup? ce martorii au predat declara?iile, am fost chemat în birou unde mi s-a înmânat o adres? (copie confrm? cu originalul) pentru asiguratorul meu Casco, pe care o ata?ez ?i mi s-a spus c? voi fi chemat ulterior de c?tre procuror, deoarece dosarul a fost înaintat procurorului iar declara?iile martorilor vor urma acela?i curs, c? ei prezint? doar faptele („cum?” – trunchichiat – cred c? este evident).

    Din adresa c?tre asigurator am aflat c? Matiz-ul apartine S.C. Gal Interna?ional SRL, c? a fost condus de doamna Daniela Cristina Gale? ?i c? “din primele cercet?ri efectuate la fa?a locului a rezultat c? dl. Dragomir Adrian a înc?lct prevederile art. 52/1 din regulamentul pentru aplicarea OUG 195/2002 republicat?” – adic? am trecut pe ro?u. Nu-mi venea s? cred.

    Cam asta este, cel pu?in pân? acum.


    ?i cînd vad sau aud lozinca aia cu “Poli?ia în slujba cet??eanului” nici nu ?tiu ce s? fac, s? râd, s? plâng?

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.127, Nivel: 36
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 73
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data ĂŽnscrierii
    15.03.2013
    Postări
    28
    Puncte
    3.127
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 2/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Am si eu o intrebare de sofer tembel: pentru ce s-a facut atata tam-tam? Nu a murit nimeni, nu a fost spitalizat nimeni. A fost o simple buseala intre 2 masini si atat! Sa inteleg ca echipa criminalistica nu avea alta treaba? Oameni buni, toti vorbesc de folosirea aiurea a banilor dar nu stiu cati incearca sa faca ceva. Era suficient (in cel mai rau caz) sa fie chemat un echipaj de rutiera si, eventual, o salvare!
    Dosare penale, scandal...Totul se rezolva pe CASCO!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data ĂŽnscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    La orice accident (nu tamponare) daca la fata locului soseste ambulanta si cineva care este transportat la spital, indiferent pentru ce, se intocmeste dosar de cercetare penala. Din cauza asta gresesc multi, au doar o zgarietura si repede cei de la ambulanta sau smurd ii conving pe oameni sa fie transportati la spital pt ca sa=si justifice si ei iesirea in teren. Si uite asa Romania a devenit o tara de cercetati penal.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.747, Nivel: 33
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Activitate globală: 68,0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data ĂŽnscrierii
    16.03.2010
    Postări
    6
    Puncte
    2.747
    Nivel
    33
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 4/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Nu costă mult....undeva la 200-300 lei, o cameră video, ce se poate instala pe bordul maşinii, cameră la care memoria ei poate cuprinde câteva ore bune de filmare...NU FAC RECLAMĂ....dar te poate ajuta enorm, la un eventual eveniment, în care "cealaltă parte" are "P.C.R." (pile....cunoştiinţe....relaţii). descărcarea ei o poţi face la orice prieten cu calculator acasă, dacă cumva nu ai încă aşa ceva......Asta (filmarea) împreună cu eventualii martori pe care i-ai avea în maşină....

    2 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •