Rezultate 1 la 1 din 1

Subiect: Reclamatie referitor la circulatia cu masina neinmatriculata

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data ĂŽnscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Reclamatie referitor la circulatia cu masina neinmatriculata

    Va trimit, in atasament reclamatia mea si in continuare actele doveditoare ca nu mai sunt proprietar masina fiind scoasa de la finante de pe numele meu, va rog sa luati masurile legale asupra noului proprietar.
    Cu stima,
    Aldea Daniela

    RECLAMAȚIE,


    Subsemnata Aldea Daniela, având domiciliu în Brașov, str. Calea București nr. ***, județ Brașov, legitimată cu C.I. seria BV nr*** și CNP: ***, telefon *** , reclam următoarele:
    În data de 11 noiembrie 2012 eu, Aldea Daniela am negociat în calitate de vânzător cu Ciobanu Timofi Cornel avand CNP *** cu domiciliu în Suceava, str. George Enescu nr.*** , județ Suceava, în calitate de cumpărător, vanzarea-cumpărarea autoturismului proprietate personală Daewoo Matiz cu numărul de inmatriculare BV-29-RLK, ulterior întocmind actele în vederea înstrăinării către Ciobanu Timofi Cornel.
    Așa cum am convenit de comun acord, după întocmirea actelor și primirea sumei de bani, reprezentând contravaloarea autoturismului Daewoo Matiz, în perioada imediat următoare am scos certificatul de neurmărire fiscală, urmând ca domnul Ciobanu Timofi Cornel în calitate de cumpărător să înmatriculeze mașina pe numele său în termenul legal de 30 zile.
    Până la data de 04.07.2013 nu am avut cunoștiință despre faptul că autoturismul Daewoo Matiz care se află acum în proprietatea lui Ciobanu Timofi Cornel nu a fost radiat de pe numele meu la Poliția Rutieră și înmatriculat pe numele dumnealui, fiind doar ștearsă din evidențele fiscale la Administrația Fiscală Brașov, pe raza căreia imi am domiciliu, la această dată fiindu-mi adus la cunoștiință faptul ca am fost sancționată cu Proces Verbal de constatare a contravenției seria R13 nr. 0086452/26.06.2013. În prezentul proces verbal este notat că autoturismul Daewoo Matiz cu numărul BV-29-RLK a fost înregistrat circulând la data de 11.06.2013 ora 15.32 în zona DN17 km85+380m, Tiha Bârgăului, județ BN, fără a deține rovignetă valabilă.
    Prin sentința civilă dată de Judecătoria Brașov Hotarâre 135/2014 13.01.2014, am obținut anularea procesului verbal de contravenție, și deși am anunțat CNADR –ul și proprietarul actual al autoturismului Daewoo Matiz , respectiv dl. Ciobanu Timofi Cornel, că nu mai sunt proprietar și să procedeze legal, respectiv CNADR sa sancționeze noul proprietar, iar proprietarul sa inmatriculeze autoturismul asa cum prevede legea in 30 de zile, acesta nu a facut-o, continuând să se afle în ilegalitate.
    Ulterior, în data de 06.11.2014, am primit un alt proces verbal de constatare a contravenției seria R14, nr. 0191217/28.10.2014, care mă înștiințează că vehiculul categoria A, marca Daewoo Matiz, înmatriculat cu numărul BV 29 RLK, a circulat fără rovignetă valabilă la data de 12.08.2014 ora 12.50 pe tronsonul de drum DN2 KM456+245m, fiind tot pe numele meu, deci acesta circulând ilegal, cu mașina neînmatriculată.
    Precizez ca nu am avut cunoștiință despre faptul ca mașina este tot pe numele meu înmatriculată, neavând posibilitatea să verific despre radierea respectiv inmatricularea autoturismului mai sus menționat de către cumpărător, acesta fiind din Suceava eu neținând legătura cu acesta.
    Practic cumpărătorul a circulat în tot acest timp cu Daewoo Matiz BV-29-RLK inmatriculat pe numele meu, nerespectând reglementările legale de 30 zile pentru înmatricularea pe numele acestuia.
    Va rog sa luati masurile legale impotriva noului proprietar.

    Fișiere atașate Fișiere atașate

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

Informații subiect

Utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează ĂŽn acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Circulatia cu luminile de zi aprinse (DRL)
    De marius79 ĂŽn forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.09.2016, 08:35
  2. Circulatia cu farurile de ceata
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 03.03.2016, 23:58
  3. Circulatia pe str Batania
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul LISTA NEAGRA A AUTOVEHICULELOR SI SOFERILOR DIN ROMANIA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.05.2014, 00:05
  4. achizitie masina neinmatriculata
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 22.09.2010, 16:13
  5. Informatii referitor la examen 13-15 intrebari
    De politiarutiera2 ĂŽn forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.03.2010, 13:41

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •