Stimata institutie
Va retin atentia cu un caz serios, grav, alarmant as spune, un caz cu care ma confrunt zilnic atat eu cat si alti pietoni.
Concret, intersectia Bld Iuliu Maniu cu Valea Cascadelor reprezinta un punct in care foarte multi participanti la traficul rutirer nu respecta:
1. Regula neblocarii intersectiei (desi coada de masini este in mijlocul intersectiei, foarte multi soferi forteaza limitele si patrund in acelaai blocaj nerespectand semaforul)
2. Regula bunului simt de prioritate pt pietoni
Cele 2 scenarii intalnite zilnic se manifesta in punctul de traversare aflat in imediata apropiere a gurii de metrou, in ambele directii de traversare (spre v. Cascadelor si invers, spre metrou)
Desi ma angajez in traversare exclusiv pe culoarea verde observ zilnic 2 cazuri
1. Traversare dinspre metrou spre v.cascadelor
Foarte multi soferi care vin din partea stanga (bdul iuliu maniu) forteaza intersectia si semaforul iar pietonul are de ales intre a sari in fata masinilor sau a stationa desi e verde pt el. Personal, incerc sa ma angajez in traversare fara actiuni bruste, pasind usor pe trecere insa fara rezultate si cu riscul de a mi pune sanatatea sau viata in pericol
2 traversare dinspre v. Cascadelor spre metrou
In acest scenariu, culoare verde este simultana cu a soferilor care patrund in Iuliu Maniu dinspre V. Cascadelor virand la stanga. Frecvent, punctul de manifestare a problemei este dupa mijlocul trecerii de pietoni. Desi vizibilitatea pentru soferi este foarte buna, putand sa vada atat persoanele angajate in traversare cat si culoarea semaforului pt pietoni, odata ajuns in punctul de traversare dintre sensuri constat ca mai bine astept urmatorul verde, lasand masinile sa treaca..
Ambele cazuri culmineaza cu un timp de traversare foarte mic pentru pieton. Desi sunt tanar si am o viteza de deplasare adaptata nevoilor, constat ca sunt nevoit sa traversez in ritm alert pt a ajunge in celalalt capat pe verde. In cazul in care ma opresc 2-3 secunde pt a lasa masinile sa treaca, in mod cert voi ajunge pe rosu in cealalta parte. Pentru persoanele varstnice sau cele cu dizabilitati cred ca deduceti foarte clar situatia.
Nu in ultimul rand, va rog sa aveti in vedere ca aceste situatii se manifesta chiar si in cazurile in care intersectia este sub supravegherea unui echipaj de politie, frecvent am sesizat aceleasi scenarii in prezenta echipajelor care nu actioneaza corespunzator.
Va rog sa luati cat mai curand masuri pentru prevenirea acestor situatii