Buna ziua,



  • ma numesc Gheorghe Cristian nascut 17-04-1965,domiciliat in Bucuresti Str.Intr. *** si am urmatoarea problema.
  • In data de 7-10-2014 am depus documentatia pt.redobandirea permisului de conducere romanesc obtinut 1989 si care a fost preschimbat cu unul italian in 2009 din motive obiective (la acea data lucram in Italia ca sofer si eram obligat sa obtin un atestat profesional si cardul tahograf care erau eliberate numai in baza permisului de conducere italian) mentionez ca permisul de conducere romanesc preschimbat cu cel italian in 2009 avea valabilitate pana in 2019.
  • Am fost informat ca nu mi se mai poate elibara acelasi permis si ca trebuie sa urmez o procedura ca pentru obtinerea unuia nou (cu alte analize medicale,traduceri ,declaratii notariale ,etc.)
  • La depunerea actelor pt redobandirea permisului romanesc,functionara de la ghiseu m-a informat ca nu-mi poate elibera permisul din cauza ca trebuie sa astepte o confirmare de la statul Italian si pana vine acea confirmare mi-a eliberat o dovada pana la 07/11/2014 si m-a avertizat ca in cazul in care confirmarea din Italia nu vine pana in data de 14-11-2014 (data expirari permisului italian) nu mai poate elibera alta dovada.
  • Dupa expunerea de mai sus vreau sa va informez ca meseria mea este de sofer si ca cea mai mare parte a activitatii o desfasor in afara tarii pe masini care depasesc 7,5 t si am obligatia de a folosi cardul tahograf si atestatul de transport marfa .
  • In conditiile in care nu am permis de conducere in baza caruia pot sa obtin aceste documente (cardul tahograf si atestatul de transport marfa) sunt constrans sa nu mai pot muncii si sa nu-mi pot intretine familia.
  • Astazi 14-10-2014 am fost inca o data sa intreb despre situatia dosarului si mi-a fost data aceasi explicatie cu diferenta ca , la insistentele mele mi-au spus in baza carei legi se desfasoara aceasta procedura (Ordin nr. 163/2011 privind preschimbarea permiselor de conducere nationale eliberate de autoritatile competente ale altor state cu documente similare romanesti ) acest ordin prevede ca :
  • " In cazul existentei unor suspiciuni temeinic motivate cu privire la autenticitatea permisului de conducere eliberat de autoritatile statelor prevazute la art. 2 alin. (1), preschimbarea acestuia poate fi efectuata numai dupa confirmarea autenticitatii, si, dupa caz, a valabilitatii permisului de conducere de catre autoritatea competenta a statului care l-a eliberat. Aceeasi procedura se aplica si in cazul permiselor de conducere straine, pierdute sau furate. In situatia in care nu poate fi identificata autoritatea competenta a statului emitent, verificarile se vor efectua prin intermediul misiunilor diplomatice ale statelor respective in Romania."
  • Cum in cazul meu permisul italian a inlocuit un permis romanesc nu stiu despre ce suspiciuni ar fi vorba mai ales ca permisul romanesc preschimbat era valabil pana in 2019.
  • Dupa cum am aratat mai sus ca din cauza acestui permis de conducere nu pot munci si cum in acelasi ordin e prevazuta si o procedura mai rapida :
  • "Pentru facilitarea verificarilor prevazute la alin. (3) si (4) cu autoritatile competente ale statelor membre, se va putea utiliza reteaua permiselor de conducere a Uniunii Europene" va rog respectuos sa ma ajutati sa obtin acest permis.










Cu respect,

Cristian Gheorghe