Buna ziua,
Solicitam ajutorul in cazul unei probleme care nu stim cum se poate rezolva si care nu s-a rezolvat pana acum ,fie daca se pot lua masuri in cadrul institutiei fie informatii sau actiuni care trebuiesc intreprinse de catre tatal meu.
Prezentare problema:
In data de 29.11.2010 tatal meu a vandut o masina (atasat contractul de vanzare- cumparare) catre o persoana din judetul Prahova, facand toate demersurile legale (contract de vanzare-cumparare, scris pe talon instrainat catre, certificat fiscal de la primarie, process verbal scoatere evidenta impozit), iar in acest caz noul proprietar fiind obligat ca in termen de 30 zile sa efectueze inmatriculare pe numele sau.
Din anul 2012 tatal meu (practic vechiul proprietar) a inceput sa primeasca amenzi de la CNADR (inclusive anul acesta) pentru circulatie fara rovinieta si instiintari de la primarie ca se adauga la impozit ,un lucru aberant considerand ca masina a fost vanduta si scoasa oficial de la primarie, acest lucru insemnand ca noul proprietar un a facut demersurile pentru a trece masina pe numele lui si deci de a nu respecta legea. Momentan sigura solutie a fost o solutionare judecatoreasca pentru fiecare amenda si o solicitarea catre Politia Rutiera Prahova .
Care ar fi solutia (unde sa ne adresam) si ce institutie autorizata ar putea suspenda actele/circulatia noului proprietar (sau radierea de pe numele tatalui meu) tinand cont ca nu respecta legea si nu a inmatriculat masina pe numele sau in termen de 30 zile ? S-a facut o sesizare scrisa in 2012 catre politia rutiera Prahova.
Atasat actele care dovedesc cele prezentat.
Va multumesc si astept un raspuns,
Subsemnat
Ghita Mihai

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	contract vanzare-cumparare.jpg 
Afișări:	271 
Mărime:	99,5 KB 
ID:	191Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	instiintare plata 08.2012.jpg 
Afișări:	358 
Mărime:	93,6 KB 
ID:	192Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	instiintare plata 2014.jpg 
Afișări:	274 
Mărime:	100,0 KB 
ID:	193Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	proces verbal scoatere impozit.jpg 
Afișări:	432 
Mărime:	94,6 KB 
ID:	194Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	talon verso.jpg 
Afișări:	2361 
Mărime:	97,8 KB 
ID:	195