Ma numesc Emanuel Dragomir CNP ******,Dabuleni,str.****
am o problema cu permisul de conducere,
-momentan locuiesc si lucrez legal in Marea Britanie iar compania unde eu lucrez mi-a solicitat schimbarea permisului de conducere romanesc cu unul englezesc.
Am demarat toate formalitatile acum 2 saptamani pt asta,doar ca azi am primit o scrisoare de la DVLA UK precum ca mi-au verificat permisul in Romania si ca permisul meu nu este valid.
Mentionez;-in anul mai 2013 am condus un autovehicul cu numerele expirate de 2 zile (mi-am asumat acest lucru pt ca a fost o urgenta pt spital),am fost oprit de catre Politia de Frontiera si acestia mi-au intocmit dosar ,-in decembrie 2013 am primit o amenda administrativa de 500ron pt fapta savarsita, pe care am achitat-o la termen,asta este tot ce am primit eu ,azi am sunat la politia locala si mi-au zis ca atunci permisul meu a fost suspendat ,doar ca eu nu am primit nici-o instiintare de a preda permisul de conducere, este 1an si jumatate de atunci iar eu nu am stiut acest lucru ,chiar de 1an si 4luni sunt in Marea Britanie si am condus zilnic ,lucru care ma putea costa libertatea,
Va rog sa ma ajutati in cazul meu ,imi pot pierde serviciul pt faptul ca nu mai detin permis de conducere,pt ca autoritatea britanica mi l-a retinut,am vorbit cu ei despre asta si mi-au zis ca Politia Romana a facut mentiunea catre ei ca permisul meu nu este valabil iar ei il vor trimite in Romania daca nu fac dovada printr-un document dat de Politia Romana ca permisul meu este valabil.
Chiar daca era suspendat consider ca era dreptul meu sa fiu anuntat pentru a preda permisul ,dar asta nu s-a intamplat niciodata,
Sunt dispus sa merg in oricare instanta pt a-mi recastiga dreptul de a conduce din nou si de a-mi recupera permisul ,iar daca cineva a gresit in acest caz vreau sa plateasca ,pt ca eu am riscat enorm conducand in afara Romaniei fara sa stiu ca permisul meu nu mai era legal.
Mai jos atasez copiile aferente!!!!!!!!!!!!!!