Nu stiu daca aceasta sesizare va fi vreodata citita si luata in considerare dar stiu ca eu, cetatean al acestei tari si mai presus de toate OM care respecta legile scrise ale tarii si nescrise ale moralitatii, nu pot sa raman impsibil.
Vreau sa va sesizez un caz care dupa parerea mea sfideaza legile si injoseste demnitatea umana. Acum un an, in Oglinzi, un sat din comuna Raucesti, judetul Neamt, a avut loc un teribil accident de masina in care un baiat de doar 19 ani si-a pierdut viata si alti 3 pasageri au avut nevoie de ingrijiri medicale complexe. Trebuie mentionat faptul ca toate victimele erau pasageri intr-un taxi.
Pentru ca vorbele ar fi prea neinsemnate sa va descriu cele intamplate va atasez un filmulet care la vremea respectiva a fost prezentat la televiziunea locala. In el vedeti un tata care-si urla durerea, multa eschivare din partea soferilor implicate si o promisiune desarta a unui politist care ne asigura ca dupa cercetari se va afla vinovatul.
La mai putin de o saptamana de la cele intamplate, cei doi soferi implicate, aveau masini NOI si conduceau, continuandu-si viata ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Zilele trecute, unul dintre soferi si anume domnul Munteanu, posesor a unui nou BMW a venit dintr-o vacant. Si tot acum cateva zile… niste parity indurerati plangeau la mormantul copiilor lor.
Si acum vreau sa ridic cateva intrebari, la care nu doar eu am dreptul la un raspuns ci toti oamenii care se pot intalni cu cei doi soferi in trafic. CINE A FOST VINOVATUL? CUM A PLATIT EL?
Sau poate vinovatii au fost victimele si mai ales baiatul care a murit, avand in vedere ca niciun din cei doi soferi nu a platit in niciun fel si mai ca ales si-au condus nepasatori noile masini. Astfel EU, simplu pieton sau participant in trafic, trebuie sa fiu convins ca doar EU sunt cel care ar putea provoca tragedia, ignorand faptul ca viteza si nerespectarea regulilor de conducere sunt viciile lor? Ambii soferi au mai fost implicati in incidente rutiere importante.
De ce, avand in vedere ca la inceput cazul a fost mediatizat totul s-a pierdut pe drum, fiind ingropat in ceata nepasarii?
Vreau sa stiu de ce cazul a fost musamalizat?
PS: Sunt convinsa ca puteti face rost de mai multe detalii legale despre acest caz care sa va raspunda la intrebari!