Buna ziua,
Ma numesc Ion Popa, sunt cetatean roman (CNP: ***, la data cererii de eliberare a permisului romanesc aveam adresa in Craiova- Judetul Dolj, Calea Severinului***) ) cu domiciliul in Kuwait si vreau sa va aduc la cunostinta o situatie total anormala, create se pare de catre autoritatile romane, prin necomunicarea clara, a situatiei permisului meu de conducere.

Faptele: undeva in 2012 a trebuit sa obtin o carte de identitate (temporara, 1 an) necesara pentru anumite acte in Romania. Conform legislatiei din Romania, in momentul in care rezidenta este in Romania, conducerea cu un permis eliberat de alt stat este permisa pentru o perioada limitata. Am aplicat pentru preschimbarea permisului auto categorie B obtinut in Kuwait intr-unul romanesc. Autoritatile romane mi-au retinut permisul kuwaitian motivand ca nu pot detine doua premise de conducere valabile (legislatie international, nationala, etc.)
In acelasi timp, probabil ca cei de la Inspectoratul de Politie Dolj, Directia circulatie, au comunicat autoritatilor kuwaitiene sa-mi retina permisul de conducere, probail cel romanesc, atunci cand vor elibera un nou permis local, kuwaitian. Probabil ca cererea nu a fost insotita de explicatii detaliate si fundamentate pe o anumita baza legala, ci cam cum se face de catre Politia din Romania, superficial, enumerand ceva articole de lege care uneori nu au mare relevanta si nu reprezinta ceva pentru autoritati din alte state, sau folosind termeni imprecisi in comunicarea intr-o limba internationala.

Cert este ca in acest moment, cand permisul meu kuwaitian a expirat din 29 mai 2014, autoritatile kuwaitiene refuza emiterea/reinnoirea permisului meu de conducere kuwaitian, motivand ca exista o cerere a autoritatilor din Romania de retinere a permisului meu de conducere kuwaitian. Trebuie sa va mentionez ca imediat ce mi s-a retinut permisul kuwaitian de catre Serviciul permise din Craiova - Politia Dolj, la intoarcerea in Kuwait am explicat situatia autoritatilor de aici si ei mi-au eliberat pe loc un nou permis, cu expirare la acelasi termen ca cel retinut in Romania, explicandu-mi ca legislatia locala nu permite conducerea cu permis romanesc deoarece eu sunt rezindent in Kuwait, iar ca retinerea permisului kuwaitian de catre autoritatile romane nu-i priveste atata vreme cat nu s-a incalcat legea kuwaitiana.. Probabil ca cererea autoritatilor romane nu ajunsese in Kuwait, altfel nu am nici o explicatie de ce atunci mi-au eliberat un nou permis iar acum refuza reinnoirea. De asemenea, nu exista nici un fel de incalcare a legislatiei auto kuwaitiene din partea mea, dovada, eliberata de autoritatile competente kuwaitiene, fiind atasata la cererea de reinnoire, asa cum prevede legislatia kuwaitiana.

Daca exista cumva vreo hotarare judecatoreasca sau orice alt fel de hotarare care face referire la permisul meu de conducere (oricare ar fi acela, romanesc sau kuwaitian) si eventual la retinerea lui, vreau sa va comunic ca nu am luat in nici un fel al cunostinta si va rog sa-mi comunicati urgent cum intru in posesia ei, pentru a ataca-o pe caile legale.

Daca nu exista nici un fel de hotarare a autoritatilor din Romania de a-mi retine permisul de conducere (oricare ar fi) si daca Politia din Romania a comunicat ceva autoritatilor kuwaitiene, va rog, de urgenta, sa explicati in detaliu cererea dumneavoastra si in mod express sa le comunicati ca nu sunt sub urmarire pentru nici o fapta penala sau de orice alta natura care imi nulifica dreptul de a conduce vehicule in Romania sau oricare alt stat.

Vreau sa va atentionez ca cererea mea este urgenta, deplasarea la locul de munca care este la o departare de peste 100km de locuinta se face cu autoturismul inchiriat pe numele meu de catre compania la care lucrez, iar imposibilitatea de a raspunde la cererile urgente de la locul de munca (suntem exploatare petroliera cu foc continuu si situatii de consemn) pot rezulta in desfacerea contractului de munca – din 29 mai nu mai conduc autoturismul, deplasarea la locul de munca se face apeland la amabilitatea colegilor de serviciu.
Imi rezerv astfel dreptul de a cere Politiei din Romania, pe cai legale, sa-mi compenseze orice fel de prejudiciu, de oricare natura, creat ca urmare a comunicarii defectuoase cu autoritatile kuwaitiene.

Astept raspunsul dumneavoastra cat mai urgent (sper sa nu va prevalati de cele 30 de zile legale) si astept sa comunicati si sa clarificati imediat cu autoritatile kuwaitiene situatia permisului meu, anume faptul ca (banuiesc) cererea dumneavaostra se referea strict la permisul romanesc, cererea fiind in baza nu stiu carei legislatii (motivand clar daca este romaneasca sau internationala) si nefiind motivata de vreo contraventie sau incalcare a legislatiei auto din Romania ce face cauza unei urmariri penale sau de alta natura asupra persoanei mele.

Pentru informarea dumneavoastra, ce poate fi usor confirmata de catre Ambasada Romaniei in Kuwait, toti cetatenii romani rezidenti in Kuwait detinatori de permise de conducere eliberate de Statul Kuwait au in proprietate si permisul romanesc, autoritatile kuwitiene nu retin permisele eliberate de alte state, in situatia in care un permis kuwaitian de coducere este eliberat unei persoane. Cred ca va dati seama ca o astfel de cerere (trimisa mai mult sau mai putin aiurea) de retinere a unui permis este tratata cu maximum de suspiciune, in cazul cetatenilor romani fiind probabil singulara, de unde si reticenta de a reinnoi permisul meu.

Va multumesc anticipat.

Ion Popa