Buna Ziua!
Numele meu este Avram Valentin Lucian si va contactez in legatura cu o problema referitoare la suspendarea permisului de coducere in urma neinceperii urmaririi penale pentru circulatia cu numere rosii expirate.
pe data de 4.06 am fost oprit in trafic pentru ca circulam cu un autoturism cu numere rosii expirate in data de 3.06 .Mi a fost deschis dosar penal banuiesc ca am fost incadrat la Art 85 lit.1 pentru ca nu am primit nici un proces verbal iar pe dovada eliberata a fost scris doar motivul .
Recunosc ca este greseala mea pentru ca nu am verificat actele masinii dar nu am facut acest lucru in mod intentionat pentru ca imi castig existenta de pe urma permisului de conducere eu lucrez ca sofer de camion in strainatate si veniturile castigate de mine fiind singurile din familie si nu mi as fi permis sa imi risc painea stiind ce implica conducerea cu numerele rosii expirate.
Dupa ce m am zbatut am fost in audienta la Prim Procurorul Parchetului Galati pentru a urgenta solutionarea dosarului penal intru cat trebuia sa plec inapoi la munca, obtinand solutia de neincepere a urmaririi penale m am prezentat la sediul politiei rutiere pentru a mi ridica permisul de conducere dar am avut surpriza sa aflu ca permisul imi v a fi suspendat pe o perioada de 90de zile conform Art 103 alin.1 lit c. Eu consider dupa interpretarea data de mine acestui articol ca nu ar trebui sa imi fie suspendat dreptul de a conduce pentru ca Art 85 alin 1 prevede doar inchisoare de la 1 la 3 ani fara nici o alta pedeapsa sub forma de amenda sau suspendare. Intru cat Parchetul a considerat ca nu reprezint un pericol si ca fapta savarsita de mine nu a fost facuta in mod intentionat eu consider ca politia ar fi trebuit sa imi inapoieze permisul de conducere.
Specific ca nu mi a fost inmanata nici o instiintare scrisa referitoere la decizia luata de politia rutiera si mai ales ca atitudinea personalului din cadrul serviciului rutier a fost una ostila si repezita motivand ca asa este legea dar solicitand sa imi citeasca acel articol nu au citit decat prima parte al art,103 punctul 1 lit, C fara a citi si partea <dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.> si mai adaug ca la acelasi articol 103 / (11) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de către şeful poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta. (eu din acest subpunct inteleg ca seful serviciului rutier are dreptul sa dispuna sau nu ,in functie de gravitatea faptei, supendarea sau nu a dreptului de a conduce )
Va rog sa imi spuneti ce variante am sa imi recuperez permisul cat mai repede avand in vedere faptul ca deja am doua luni da cand stau acasa si nu mai am nici un venit acest lucru afectand in mod direct familia si termenul de plata al ratelor si platilor utilitatilor


Va multumesc!
Cu stima : Valentin Avram