Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Circulatia "pe invers"

  1. #1
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.127, Nivel: 36
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 73
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    15.03.2013
    Postări
    28
    Puncte
    3.127
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 2/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Circulatia "pe invers"

    Circul destul de mult atat in Bucuresti cat si in tara (in medie intre 25.000 si 35.000km pe an). Am observat ca in Romania circulatul pe partea cealalta devine sport national si nimeni nu ia nici o masura. In judetul Iasi cel putin ma intrebam daca nu cumva sunt in Marea Britanie si am gresit eu sensul de mers. Pe o portiune de 15km m-am trezit cu cel putin 20 de masini pe partea mea de rulare. Ca sa nu mai spun ca veneau si cu viteza suficient de mare ca sa nu ii feresc decat cu mari eforturi.
    In Bucuresti vad mai nou ca sa circula pe interzis (devine cumva si asta proba olimpica si nu stiam?). Pe zona Tei sunt cateva sensuri unice create doar pentru prosti ca mine care cred ca exista reguli si trebuie sa le respecti. Strazile Cristea Mateescu si Berechet sunt predilecte pentru asa ceva. Daca fac ce a propus Primaria Capitalei cu sens unic si pe bulevardul Tei va fi distractie generala: cum sa ocolim pe cei care vin pe interzis.
    Problema e ca nu vad niciodata nici o masina de politie rutiera care sa intre pe stradute sau sa stea undeva de unde sa poata vedea ce se intampla. (Va promit eu ca daca faceti asta va faceti planul la ridicat carnete pentru tot cincinalul.)
    Pe Berechet (sens unic de mers dinspre str. Alexandru cel Bun spre bulevardul Lacul Tei) te trezesti invariabil cu masini care intra din bulevard. Si nimeni nu face nimic! De ce? Pentru ca sunt studenti si nu stii peste ce tata smecher dai?
    De disciplinat e simplu: pui cateva zile (eventual pe sarite) intr-o zona o masina de rutiera, incepi sa dai amenzi (radar, circulatie aiurea etc) si va garantez ca pe zona aia invariabil se va circula corect. Exemplu: strada Pipera (radar in zona politiei rutiere si acum se circula "pianissimo" pe acolo). Radar periodic pe Barbu Vacarescu - urmarea e ca pe acolo toti stiu ca trebuie sa fie "cuminiti".
    E oare atat de greu?

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    La cat de putine efective detine la acest moment Politia Romana este foarte greu sa faca fata la evenimentele sesizate prin 112 , ce sa mai zic ca nu poate fi peste tot in acelasi timp ca sa ia sanctiunile care se impun!Singurul lucru ar fi sa faceti sesizare telefonica la 112 sau la nr de telefon al sectiei de politie pe raza caruia se afla aceste strazi...sau mai puteti suna si la politia locala care pot sanctiona pentru circulatia pe sector de drum cu Acces Interzis!Si spun sa sunati si la locala pentru ca sa faca si ei ceva benefic pentru cetateni nu doar sa se ocupe de parcari si ridicari auto!
    O zi buna!

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Fruntas
    Puncte: 3.127, Nivel: 36
    Progres nivel: 52%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 73
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1000 Puncte ExperienţăVeteran

    Data înscrierii
    15.03.2013
    Postări
    28
    Puncte
    3.127
    Nivel
    36
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 2/1
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Domnule fruntas Cipri, permiteti sa raportez: la politia de la circa 7 poti schimba cel mult buletinul (in nici un caz rezolva altceva). Iar la politia sector 2 am sunat intr-o seara ca aveam vecini scandalagii la parter si cand au venit (asta dupa vreo 2 ore de la semnalare) m-au sunat sa ma intrebe daca nu cobor si eu sa vorbim cu totii. NU s-au gandit ca atunci cand anunti o problema in bloc vrei sa fii oarecum anonim pentru a nu aparea probleme ulterior (adica dupa plecarea politiei).
    Iar pe strazile din zona noastra vad politia sector 2 (in general 1 duba alba) doar pe strada Cristea Mateescu in capat ( nu stiu numarul) (la un moment dat descarcau materiale de constructii pentru un coleg/sef de al lor care locuieste acolo). Pe astia vreti sa ii sesizam noi? Sa faca ce? La cum am vazut ca raspund sunt capabili sa ne puna sapca si paleta si sa ne spuna sa dam noi amenzi ca ei au treaba.
    Nu glumesc cand fac astfel de afirmatii!
    Nu am nimic cu politia rutiera! Stiu ca sunt putini si, in general, au multa treaba. Dar cred ca un plan facut pe zone poate duce la o mai multa ordine pe strazi si in trafic.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 24.06.2014, 14:11
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.12.2013, 03:16
  3. O parcare "epica"- intr-un spatiu mai mic decat masina!!! :)
    De merlin în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 02.03.2013, 01:11
  4. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.03.2013, 00:04
  5. Agent din "serv. autostrazi" poate da amenda in Bucuresti ?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.05.2010, 15:38

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •