Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Poveste de viata

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Poveste de viata

    Circulam cu masina si am intalnit o trecere la nivel cu calea ferata fara bariere .Am scos din viteza masina si m-am asigurat temeinic in ambele sensuri de unde putea veni trenul .Din inertie , masina a continuat sa mearga , urmand ca peste vreun metru sa se opreasca .Nu s-a mai intamplat acest lucru pentru ca , daca nu am vazut niciun tren venind , am cuplat viteza 1 si am trecut calea ferata .La 100 m am fost oprit de un echipaj de politie care , recunoscand faptul ca m-am asigurat foarte bine , m-a anuntat ca ROTILE NU S-AU OPRIT ! Am primit 765 lei amenda si 6 puncte de penalizare ! ( Pensia mea este de 740 lei pe luna !) De atunci , la fiecare trecere la nivel cu calea ferata opresc masina si motorul , cobor sa vad daca s-au oprit rotile si plec mai departe ! Problema cu trenul nu este esentiala ! Important este sa se opreasca rotile ! Ma gandesc cu groaza la momentul in care voi fi lovit de tren dar sunt multumit ca s-au oprit rotile ! Dupa moarte nu voi fi acuzat ca nu am oprit la trecerea la nivel cu calea ferata !In decursul anilor se formeaza niste automatisme in conducerea unei masini ( la stop te opresti , nu incalci linia continua , nu opresti in zone cu pericol etc.) Aceste lucruri sunt pe cale sa se schimbe : verifici daca s-au oprit rotile , opresti in zone periculoase doar daca nu este vreun politist in zona , dai prioritate la pietonul care iese din magazin ( nu stii daca vrea sa treaca strada dar ...preventiv ).Si toate astea pentru fluidizarea circulatiei !Pot presupune ca cei care fac , din birou , legea circulatiei sufera de anumite boli incurabile , deci au sofer si nu-i intereseaza cum se conduce in Romania ! Apropo , ce rost au alveolele duble plasate la intrarea si iesirea din localitati ??? Daca la intrare mai inteleg ( soferii reduc viteza la intrarea in localitate )la iesire ce rost au ??? Sau nu se stie cum sa se faca doar pe jumatate ?!
    P.S.Nu cer urmarirea trenurilor cu GPS-ul si lasarea barierelor cand se apropie la 300 m de o traversare dar MACAR 2 FIRE electrice si doua becuri de culoare rosie se pot monta in anul 2014 , nu credeti ??? Pentru evitarea accidentelor !
    V.Suciu

    1 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 22, Nivel: 1
    Progres nivel: 43%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 28
    Activitate globală: 0%

    Data înscrierii
    30.07.2014
    Vârstă
    34
    Postări
    1
    Puncte
    22
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0
    Domnule Suciu, observ cu dispret faptul ca nimeni nu a raspuns la povestea dumneavoastra fiind foarte sigur ca nu sunteti singurul om care a trecut printr-o situatie de genul acesta. Chiar ma gandeam cum ar fi fost sa fie oprit politistul respectiv de un civil ( care printr-o minune avea puterea de decizie ) sa ii ceara explicatii pentru faptul ca nu a oprit rotile inainte de sina de tren cu toate ca s-a asigurat stanga dreapta, a deschis geamurile sa auda daca nu cumva vine trenul s.a.m.d . Ar fi foarte placut sa facem si noi un mic abuz. Ma tot gandesc la "Actiunile" politiei romane, sa-i opreasca pe cei ce nu respecta legea, ma bufneste rasul cand aud cuvantul "ACTIUNE", e o nebunie intreaga, eu cred ca ei sunt un instrument de luat bani ca nu ii vad facand altceva in afara de shaworme, caterinci si plimbari. Din punctul meu de vedere nu ajuta cu absolut nimic, cum sa arate un politist ca un butoi ? Asa ceva este inacceptabil, pai cum alearga ala dupa un infractor ? Eu chiar imi doresc sa vad ziua in care vor fi calcati in picioare, la propriu, de oamenii care chiar respecta legile si sunt cu adevarat oameni, caci ei supranumiti "politisti", pentru mine sunt doar niste baieti pensati cu o legitimatie in mana ce le da (in viziunea lor) dreptul sa faca cam ce vor. dar e o vorba, "pana intr-o zi" cand vor prinde frica de oameni si or sa isi faca treaba gandind si nu ascultand niste ordine. Dar de ce sa gandim cand avem muschi pentru a munci ?!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Viata trebuie pretuita
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 28.05.2013, 19:33
  2. viata are prioritate
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.04.2013, 15:07
  3. Alegeti viata
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.04.2013, 14:52
  4. viata are prioritate
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.03.2013, 09:31
  5. alege viata
    De srbncatalin în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.02.2013, 12:25

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •