Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
CARTAN IONEL

Sa traiti! Am cumparat o masina din Constanta de la un samsar de masini aduse din Italia si am plecat de acolo cu nr rosii, pe numele proprietarului standului vanzari auto. La al doi-lea set de nr rosii scoase in Calarasi domnul de la ghiseu mi-a spus ca la inmatriculare imi trebuie CMR in original, eu avand de la proprietar o copie in care nu se vedeau prea multe. Am luat legatura cu vanzatorul iar acesta refuza sa-mi trimita CMR sau o copie legalizata de pe acesta pe motiv ca nu trebuie si oamenii de la ghiseu sa-si vada de treaba lor...si sa le fac plangere pentru abuz in serviciu. Cu alte cuvinte ma plimba si nu vrea sa-mi dea acel act, sunt deja la al trei-lea set de nr rosii dupa care n-o sa pot inmatricula masina vanzatorul refuzand categoric sa-mi dea actul sau macar copia legalizata. Mi-a trimis o fotocopie a acestuia online ( dar nu pot merge cu calculatorul la inmatriculare). Intrebarile mele sunt:
- Acel CMR trebuie obligatoriu in original sau copie legalizata?
- Daca da, cui ma pot adresa cu o plangere impotriva vanzatorului pentru a putea obtine acel act si vedea ce e in neregula cu el de nu mi-l da?
Politia economica? anaf? serviciul inmatriculari constanta?...
Precizez ca datele din cmr si cele de vanzare nu sunt in concordanta si domnul de la inmatriculari din cauza asta mi-a spus ca imi trebuie originalul, dar mi-a mai spus ca cmr in original se solicita la toti , nu numai mie!

Va multumesc anticipat! Cu mult respect!
Cartan Ionel