Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
MARIUS bLAJ

Buna Ziua!
Ma numesc Blaj Marius,inginer cosntructor de meserie, neactiv. pe linga alte ocupatii sunt si motociclist,stiu ca marea noastra majoritate e proasta, tembela, terribilista, va rog luati un ragaz de 2 min cit sa cititi cele scrise mai jos intimplarea mea ,care ma face sa va scriu la fle de bine nici nu pute-am ar trage un semnal de alarma destul de serios.
Acu 2 saptamani am fost pina la Jucu jud Cluj, la intoarcere catre casa(Oradea) in prima localitate dupa ce coborim de pe Piatra Craiului, in Borod daca bine imi aduc aminte(era ora 23) la iesire din localitate, am dat sa plec mai tare, in acel moment imi apare surpriza , - asfalt raschetat.
Nu va puteti imagina ce asfalt tango am facut pe motocicleta, si nu ave-am mai mult de 65-70km. in momente de astea nu poti nici frina ca odata te-ai culcat nu poti nici sa treci peste adinciturile lasate de freaza(e ca si cum ai trece peste linia de tramvai ) ce poti sa faci este sa te bazezi pe noroc si sa te rogi sa nu cazi.
in sinea mea naiva mi-am zis c-o fi o portiune de 10 -15 m si trece-am peste ea, insa tot tronsonul dintre cele doua localitati sa fie frezat, e strigator la cer. am mers cu 30 la ora cu frica in mine, era tot de-a curmezisul asfaltul frezat. nu se poate, nu-mi venea sa cred cita idiotenie!
Va rog, tragetile atentia constructorilor, implementatile ceva, rupetile chitante cu amenzi, ceva care sa le atraga atentia.nici intr-o tara din lumea asta nu v-om vedea asa ceva. nu e acceptabil sa frezezi 5 km de drum si sa-l lasi in voia domnului zile intregi(era simbata seara) nu ca r fi ajutat la ceva daca semnalizat , dar era ceva, nu fost insa nici asta.
da-ti un replay va rog, in acest fel stiu cel putin ,pentru linistea mea,ca am fost citit, ascultat(sper nu numai atit, sper sa se atitudine).
Multumesc!