Următorul mesaj v-a fost trimis prin formularul Contactează-ne al PolitiaRutiera.ro Forum de către Carmen Popa
--------------------------------

Avand in vedere ca am incercat de mai multe ori sa ma inregistrez pe forum insa nu am reusit, va rog sa-mi clarificati un aspect.
In data de 19.04. 2014 am avut parte de un eveniment neplacut in trafic. Un individ cu un VW Touareg, foarte grabit, m-a depasit pe dreapta inainte ca eu sa fi avut timp a-i elibera banda stanga, trecand apoi in fata mea, urmand ca dupa aprox. 400 m, la semafor sa mi se arunce in fata in scurt (pe banda dreapta pe care eu ma incadrasem ulterior), dat fiind ca pe banda sa avea erau mai multe masini. Eu nu aveam viteza aproape deloc deoarece franam deja de ceva timp vazand ca semaforul este rosu, insa cand m-am trezit in fata cu individul am franat brusc si, din punctul meu de vedere, eram doar foarte aproape de el, insa nu am auzit o lovitura. L-am vazut insa deschizand portiera si am intuit ca reclama o tamponare. Am coborat, l-am intrebat daca sa intamplat ceva, a zis in zemflemea "nimic, doar bara, ce sa se intample?!", dupa care am oprit amandoi 20 de metri mai in fata pentru a studia masinile. Am sesizat ca in praful de pe bara individului se afla un mic semn, ca o zgarietura facuta cu o crenguta, fara nicio infundatura sau pliere a acesteia, in timp ce pe masina mea nu se vedea nici cel mai mic semn. Avand in vedere ca eu nu auzisem zgomotul atingerii celor doua masini si faptul ca eram oarecum stresata de modul in care acesta mi se aruncase in fata dat fiind ca in masina aveam copilul de 9 luni, i-am exrimat domnului perplexitatea mea in ceea ce priveste tamponarea, spunandu-i insa ca, daca considera ca acea zgarietura i se trage de la o eventuala atingere din partea mea, ii ofer asigurarea si rezolvam. Individul s-a aratat vadit nesatisfacut de propunerea mea afirmand ca un om cu o masina ca a dumnealui nu are timp sa umble pe la sigurari, amenintand ca va recurge la o reclamatie la politie, urmand ca imediat sa se urce in masina si sa demareze in tromba fara a mai lua in considerare solicitarea mea de-a chema politia sau de-a astepta sa fac o fotografie respectivei mici zgarieturi de-asa fel incat sa ma asigur ca nu voi fi victima unei fraude. Reamintesc ca toata aceasta discutie aberanta in jurul unui semn in praf abia vizibil a avut loc in timp ce copilul meu de 9 luni se afla singur in masina, motiv pentru care nu am insistat in a desfasura alte actiuni inutile considerand ca acest individ este doar un personaj dubios care a inteles ca nu va bea o bere de Pasti pe banii mei. Se pare insa ca frustrarea i-a fost suficient de mare de-asa fel incat, dupa sarbatori, m-am trezit acasa cu o citatie de la politie. Prezentandu-ma la ora stabilita politistul mi-a prezentat plangerea individului in care nu se regasea, bineinteles, nicidecum adevarul, acesta afirmand ca eu am plecat rapid fara a mai astepta sosirea politiei. Am explicat detaliat cum s-a intamplat insa mi-a fost adusa acuza ca nu m-am prezentat la politie in 24 de ore pentru a relata "incidentul", motiv pentru care mi s-a incheiat un proces-verbal si mi s-a suspendat permisul timp de 30 de zile pe langa amenda aferenta. Mentionez ca politistul in cauza mi-a studiat masina si a observat numarul care era ondulat. I-am explicat ca acel numar se afla in respectiva stare de ani de zile, nestiind cum s-a redus la o astfel de situatie dat fiind ca nu m-am proptit niciodata nici in vreo masina, nici in vreun zid, fiind, probabil, vreo consecinta a vreunei lovituri in parcare, unde tin masina timp indelungat fiind mult plecata din tara. De altfel, era evident ca daca tablita de metal s-ar fi ondulat in bara domnului acesta nu s-ar fi ales doar cu un semn in praful de pe bara, ci categoric cu o spartura. In al treilea rand este mai mult ca probabil ca numarul meu sa nu ajunga la bara respectivului dat fiind ca are o masina inalta, eu avand un Hyundai Accent. Asta ca sa nu mai spun ca, daca nu as fi fost de buna credinta, gandesc ca as fi putut sa fac schimb cu numarul de pe spate, pozitie careia domnul politist nu i-a aruncat nici macar o privire cum de altfel era si firesc.
Oricum, din atitudinea politistului, am remarcat ca acesta a inteles cum sta situatia insa dat fiind ca era deosebit de nervos pentru faptul ca sambata dumnealui se afla la serviciu pentru oamenii "ca mine" care stau acasa si ii dau dumnealui de munca, a inceput sa incondeieze procesul-verbal fara a-mi mai comunica ce masuri intentioneaza sa intreprinda. In acest timp l-a chemat si pe individul respectiv, l-a pus sa dea o declaratie cum ca nu mai are nimic de adaugat, insa nu a iesit niciun moment sa studieze si masina acestuia, sa vada despre ce e vorba si sa analizeze situatia. Dupa tot acest ritual, dat fiind ca individul cu VW-ul a comentat nemultumit fiind ca eu m-am declarat pe procesul-verbal nevinovata (caci la acest punct, dupa ce ii oferisem o asigurare pentru nimic fara a auzi un trosnet de lovitura, pe care a refuzat-o cu emfaza), am hotarat sa nu mai contribui la nutrirea oricarui taran parvenit, domnul politist l-a apostrofat cu duritate spunandu-i sa nu se certe cu dumnealui, sa mearga in instanta caci oricum nu avea ce cauta la politie dat fiind ca, incepand cu o anumita data, politia nu se mai ocupa de accidentele nesoldate cu victime si nu mai are nicio legatura cu societatile de asigurari (aspecte total adevarate de altfel). Acestea fiind zise, as dori sa stiu daca suspendarea permisului intr-astfel de situatie este pertinenta, dat fiind faptul ca m-am confruntat nu cu un incident, ci mai mult cu o altercatie verbala si o evidenta insinuare frauduloasa, dat fiind ca nu avem de-a face cu avarii, motiv pentru care nici nu am acordat prea multa importanta evenimentului si mi-am vazut de drum observand ca individul s-a consolat cu ideea ca bani de la mine nu vede si a considerat ca pentru o curatire cat o unghie a prafului de pe bara nu are sens sa se faca de minune pe la societatile de asigurari (unde oricum nu intentiona si nu avea motiv sa ajunga). Daca totusi raspunsul dvs, este afirmativ, nu-mi ramane decat sa stau cat mai departe de aceasta tara cangrenata de parveniti, indecenti si legi facute in favoarea delincventilor caci marturisesc ca nu gasesc nicio justificare atat pentru astfel de comportamente umane patetice (ca cel al individului in cauza), cat si pentru o reactie exagerata, indiferenta si jenanta din partea politiei rutiere care ar trebui sa actioneze in sprijinul bunului mers al traficului si a soferilor de buna credinta si nicidecum in alimentarea foamei unor astfel de surogate umane. Am toata intelegerea pentru lamentarile domnului politist in cauza caruia i-am confirmat de altfel ca are dreptate, subliniindu-i insa nu pentru oameni ca mine a venit sambata la serviciu, ci pentru oameni care in loc sa circule cu autobuzul, se bataie in autoturisme pe care nu si le permit incercand sa sustraga ici si colo cate ceva prin comportamente total lipsite de orice decenta umana si carora n-ar trebui sa le dea satisfactie incondeind cu prea multa lejeritate hartogaraie si aruncand cu sanctiuni exagerate, cu atat mai mult cu cat o situatie de insinuare frauduloasa mai evidenta decat aceasta gandesc ca este dificil a se vedea in jur. Astfel nu va obtine decat satisfactia de-a lasa fara mijloace de existenta normala o femeie care se ocupa singura de-un copil de 9 luni (dat fiind ca sotul meu este plecat pentru o luna din tara), careia masina, puteti sa va imaginati, ii este indispensabila in acesta situatie, in itmp ce prototipul taranului parvenit de prin satucurile marginale ale Pitestiului (oras in care a avut loc evenimentul) se fataie nestingherit in luxuoasa sa masina in care si-a investit ultima letcaie si pentru care a facut probabil si credite apasatoare, persistand a mai profita de vreo situatie anemica din care ar mai putea sa ciupeasca cate ceva.
Ca o ultima mentiune, va informez ca am aflat ulterior ca este deja o moda mioritica incetatenita aceea de-a se refuza asigurarea, sub amenintarea reclamarii la politie, in ideea sustragerii de bani in mod direct, urmand ca mai apoi indivizii in cauza sa-si peticeasca masina cum considera, aspect pe care-l consider situat totalin afara legii si pe care politia romana ar trebui sa-l ia in considerare la modul cel mai serios daca intentioneaza a-si rezerva timpul pentru problemele cu adevarat serioase cu care se confrunta traficul romanesc si a nu ocupa weekend-urile angajatilor cu astfel de gainarii autohtone.
Acestea fiind zise, va multumesc pentru atentie si-mi cer scuze pentru lipsa de concizie insa amaraciunea de-a regasi mereu o tara pierduta din ce in ce mai mult in indiferenta, superficialitate si lipsita de speranta intrezaririi un licar de decenta sociala m-a impulsionat a oferi detalii amanuntite. Imi exprim spernata insa ca ma veti lamuri in privinta suspendarii carnetului caci doresc sa inteleg daca o contestatie din partea mea este pertinenta in acesta caz, reusind astfel sa utilizez masina si sa-mi desfasor activitatile in mod normal.
Va multumesc!