Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Restituire permis cetatean strain

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data ÃŪnscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Restituire permis cetatean strain

    Mā adresez astāzi autoritātii dumneavoastrā cu speranta cā problema deosebitā pe care v-o expun sā fie rezolvatā.
    V-o prezint în cele ce urmeazā, împreunā cu demersurile si datele la care au fost fācute.
    Dat fiind cā pânā astāzi 8 martie 2014 nu mi s-a restituit permisul retinut déjā din 4 oct. 2013 !
    si nici am primit vreun rāspuns scris la cererile mele ,
    sunt convins cā respectul meu fatā de institutia Dumneavoastrā va fi acelas ca al institutiei Dumneavoastrā fatā de
    persoanele particulare care vi se adreseazā, fatā de mine personal,
    si cā îmi veti rāspunde pentru a mā edifica.
    Cu stimā,
    Paul Staicu
    8 martie 2014

    Domnilor, Doamnelor,
    Bunā ziua,
    Mā numesc Paul STAICU,
    cu domiciliu unic în Franta, 7 rue ****** **** 25400 Exincourt,

    tel : 0033(0)* ** ** ** **, e mail :

    Vā rog sā aveti amabilitatea sā mā ajutati în rezolvarea problemei urmātoare :

    - Pe data de 4 octombrie 2013 când rulam cu masina spre Bucuresti dupā un concert dirijat la Filarmonica Tg. Mures,
    la orele 12,15 mi s-a retinut permisul de conducere – francez - pentru depāsire neregulamentarā -
    linie simplā - în localitatea Feldioara în apropierea orasului Brasov.
    Am plātit pe loc amenda de 160 lei.
    Mi s-a retinut permisul francez de conducere pe timp de o lunā, cu drept de conducere 15 zile ; total 6 sāptāmâni.
    M-am legitimat cu Pasaportul Francez ce corespunde identitātii de domiciliu pentru a putea primi permisul prin postā (mi-a fost recomandat de agentul de circulatie).
    Asāzi, 17 decembrie 2013, dupā douā luni si jumātate, 10 sāptāmâni, permisul nu mi-a fost încā restituit.

    Am telefonat la Bucuresti la Inspectoratul General al Politiei directia politiei rutiere, la numārul de telefon 004021 208 25 25
    (nu mi s-au dat alte coordonate) de unde mi s-a comunicat cā permisul meu de conducere ar fi fost trimis déjā
    la Ambasada Frantei în ziua de 28.11.2013 cu Nr. 2969238
    Am telefonat în repetate rânduri la Ambasada Frantei din Bucuresti la nr. 004021 30310 32 si 303 10 00, cu riscul de a impacienta pe doamna corespondentā,
    care mi-a repetat convingātor de fiecare datā acelas lucru, cā domnia sa primeste permisele de conducere retinute, dar NU A PRIMIT ACEST PERMIS AL MEU pânā în prezent.
    Data de expirare a celor douā sanctiuni pe care le-am îndeplinit, este de foarte mult timp depāsitā si nimeni nu ar avea dreptul legal sau moral, sā o prelungeascā.

    Dat fiind cā permisul meu de conducere a fost în posesia dumneavoastrā, vā rog sā-i urmāriti traseul si sā-mi confirmati existent sau disparitia lui, ca el sā poatā fi anulat de organele
    emitente de aici si astfel sā-mi recapāt dreptul de a circula în interes social si particular, drept care îmi este interzis în momentul de fatā datoritā unor procedee administrative.

    In astaptare, cu convingerea cā amabilitatea Dumneavoastrā mā va acompania pânā la obtinerea restituirii permisului,
    Vā rog sā primiti salutārile mele amicale,

    Paul STAICU
    PS

    Anexez douā foi continând trei documente de la politia rutierā.


    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data ÃŪnscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Domnule Paul Staicu daca dvs ati fi facut o declaratie notariala ca locuiti efectiv in alta tara si ca nu veti conduce pe teritoriul Romaniei pe perioada suspendarii, iar cu aceasta v-ati fi prezentat la Serviciul Rutier Brasov ,dvs ati fi primit permisul de conducere in mana iar in Franta puteati conduce linistit!
    Avand in vedere ca nu ati facut acest lucru, si ca ati luat legatura cu IGPR si cu ambasada Frantei din Romania nu mai ramane decat sa luati legatura cu Serviciul Rutier Brasov care este responsabil de trimiterea acestuia catre IGPR,Directia Rutiera iar acestia din urma catre ambasada!
    contact ; Strada Nicolae Titulescu 28
    500010 Braşov
    Telefon: 0268/407.500

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 11.03.2014 la 13:05.

Informații subiect

Utilizatori care navighează ÃŪn acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează ÃŪn acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Restituire permis de conducere
    De politiarutiera2 ÃŪn forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.05.2013, 22:18
  2. restituire permis
    De politiarutiera2 ÃŪn forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.01.2013, 12:23
  3. cetatean strain-inmatriculare auto pt vacanta
    De politiarutiera2 ÃŪn forumul INFO TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.08.2011, 13:41
  4. Cetatean strain: pot obtine permisul in Romania?
    De politiarutiera2 ÃŪn forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.08.2010, 05:52
  5. Cetatean strain - permis profesional
    De politiarutiera2 ÃŪn forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.03.2010, 11:32

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •