1.Locuiesc in apropierea noului semafor instalat in noua intersectie cu sens giratoriu Mircea Vulcanescu - Berzei. Am suportat cu stoicism timp de 4 ani consecintele atat de nocive pentru riverani ale proiectarii, planificarii, organizarii si realizarii ATAT DE DEFICITARE a lucrarilor pe santierul edilitar din str.Berzei-Buzesti. Mai sunt inca multe de facut in zona pentru ca aspectul ei sa devina cat de cat civilizat si demn de centrul unei capitale europene!
Din dorinta de-a facilita virajul stanga al vehiculelor RATB care, venind dinspre Piata Romana, intra din str.M.Vulcanescu in str.Berzei prin utlizarea sensului giratoriu, programatorii instalatiei de semaforizare nu au observat ca AU PROGRAMAT CULOAREA VERDE SIMULTAN PE DOUA DIRECTII PERPENDICULARE - fluxul autobuzelor RATB care efectueaza virajul stanga dar si pietonii care traverseaza str.Berzei pe latura opusa Pitetei Matache...Eu si familia mea am fost de nenumarate ori in situatia de-a acorda ....prioritate autovehiculelor angajate in viraj, chiar daca eram pe trecerea de pietoni si aveam verde, datorita prgramarii inadecvate a semaforului dar si functionarii principiului DREPTUL FORTEI..Chiar nu a verificat nimeni ce au facut cei de la semaforizare???
2.Enorma piata cu sens giratoriu realizata in aceasta intersectie NU SE JUSTIFICA - cel putin pentru riverani - si contrasteaza puternic cu latimea strazii M.Vulcanescu. avand actualmente sens unic...Nici actualul flux pe sr.Berzei nu justifica diametrul enorm al acestei piete FARA NUME!...Intrucat insa, in intersectia apropiata Dinicu Golescu-M.Vulcanescu, se intalnesc doua sensuri unice OPUSE - spre deruta soferilor si provincialilor - care venind dinspe Podul Cotroceni si Drumul Taberei - Militari, ar dori sa ajunga in centru. Intrucat singura cale de acces spre centru in aceasta zona a ramas str.Stirbei Voda (vesnic aglomerata) am propus Politiei Rutiere - FARA SA PRIMESC VREUN RASPUNS - sa se revina la vechiul dublu sens pe str.M.Vulcanescu, macar intre bd. Diniciu Golescu si str.Berzei (acum largita - ce ar putea prelua fluxul spre Piata Victoriei si calea Grivitei, in prezent "deturnat pe la Gara de Nord) daca nu chiar pana la str.Popa Tatu, deschizand accesul spre str.Iulia Hasdeu, calea Grivitei si centru dar permitand astfel si riveranilor o mai lesnicioasa intrare pe strazile cu sens unic din zona... Mentionez ca str.M.Vulcanescu (de multi ani, integral cu sens unic), este cu cca 7m mai larga intre str.Popa Tatu si bd.Dinicu Golescu fata de segmentul Popa Tatu - Grivitei, permitand astfel traficul dublu sens (de altfel numerosi biciclisti practica de multi ani sensul interzis, opus celui actual, intre bd.Dinicu Golescu si calea Grivitei, demonstrand necesitatea acestuia). DRUMUL CEL MAI SCURT INTRE DOUA PUNCTE ESTE LINIA DREAPTA!
3.Introducerea sensului unic pe calea Grivitei intre str.Polizu si str.M.Vulcanescu a creat mai multe probleme - mai ales pentru riverani - decat a rezolvat! De exemplu - la intersectia Iulia Hasdeu-Grivitei nu este permis accesul spre str.Sfintii Voievozi avand sensul unic invers!....Ati blocat astfel accesul rutier spre Piata Sfintii Voievozi si str.Occidentului, spre centru ...In plus, cum se justifica linia de troleiibuz inca nefunctionala dar cu dublu sens mentinuta pe calea Grivitei?
Cu multumiri pentru raspunsuri prin fapte orientate spre nevoile si asteptarile cetateanului si contribuabilului!