Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
alim <

Lucrez la Birolu Rutier Tg-Jiu si vreau sa va expun problemele cu care ma confrunt eu si colegii mei. De la inceputul anului 2010 am fost planificati sa ne desfasuram serviciul impreuna cu cateun politist comunitar, de unde si incep problemele noastre:
1. in fiecare zi pe sch. 1 si 2 un politist rutier executa serviciul cu autoturismul politiei comunitare, cu un politist comunitar,un auto. Dacia Nova inscriptionat cu insemnele "Politia Comunitara" ceea ce reduce din autoritatea pe care o avem, in ideea ca nu poti opri un autovehicul in timp ce te afli in mers si a observat ca a comis o contraventie si chiar o infractiune intrucat acesta nu iti va opri pentru ca politia comunitara nu are aceasta competenta, iar daca totusi va opri cand vede ca mergi sa scrii sanctiunea in acest autoturism incepe sa te supuna interogatoriului in sensul ca, de cand politia comunitara ne opreste si ne sanctioneaza, etc. ,
2. in ultima perioada un politist rutier insotit de asemenea de un politist comunitar efectueaza serviciul pe jos, in patrula pedestra, respectand un itinerariu bine stabilit, serviciu presarat cu probleme in sensul ca daca esti pe jos si un conducator auto. nu iti opreste la semnal ce faci???, te uiti la el cum isi continua deplasarea, ca doar nu poti alerga dupa el, iar daca totusi opreste unde-i scrii sanctiunea pentru care l-ai oprit ca este practic imposibil sa cari dupa tine o geanta in care ai toate documentele, plus eventual aparatul etilotest si sa stai sa scrii stand in picioare,
3. politistii care actioneaza cu aparatele radar cele noi ale politiei, actioneaza bineinteles cu politistul comunitar care nu are competenta sa opreasca autovehicule, politistului rutier fiindu-i foarte greu sa lucreze de unul singur cu aparatul radar intrucat cand a coborat din auto. pt a opri si a solicita documentele, in momentul respectiv pot fi inregistrate numeroase cazuri radar pentru care trebuiesc facute comunicari si procedura se complica.
In concluzie intrebarea mea este daca e normal o asa planificare a mincii din partea sefilor, in contextul in care autoturismele politie stau in curtea aceste institutii, iar politistii rutieri sunt trimisi pe jos in servici fara a fi invocata problema de carburanti, dotare cu autoturisme sau lipsa de agenti de politie rutiera care sa fie supliniti cu politisti comunitari a caror pregatire profesionala si competenta de constatare lasa de dorit, si nu face altceva decat sa scada din autoritatea politiei rutiere prin asocierea celor doua institutii .
Va multumesc pt. atentia acordata si pt. un eventual raspuns si sper ca mail-ul de pe care v-am scris sa ramana confidential.