Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: reclamatie politist rutiera

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 180, Nivel: 3
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 20
    Activitate globală: 34,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 31 zile100 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    25.01.2014
    Vârstă
    49
    Postări
    5
    Puncte
    180
    Nivel
    3
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    reclamatie politist rutiera

    Buna ziua,
    Am avut un eveniment minor cu un alt autovehicul eu circuland pr str erou iancu nicolae (drum cu prioritate) celalalt autovehicul iesind de pe o strada care avea cedeaza trecerea accidentul a fost minor doar zgarieturi pt ca ma deplasam cu 20 km (abia plecam de la trecerea de pietoni)
    M am prezentat la politia voluntari relatand evenimentul celalalt sofer nu a vrut sa vina!L a gasit dupa 4 luni!Doamna care conducea masina era singura in acel moment, cand s a dus sa dea declaratia a fost cu sotul ei (fapt confirmat de catre unul dintre lucratorii de la politie) care a invatat o ce sa scrie!
    Declaratia mea mi a luat o un politist apoi ne a audiat altul iar in final procesul verbal la incheiat alt polistist care a scris in procesul verbal ca am depasit un RATB si am intrat pe constrasens......si m a scos vinovat de producerea accidentului si mi a luat carnetul pt 2 luni
    Intrebandu l pe politist care este vina mea , de unde stie ca am depasit un RATB, cum puteam depasi un RATB cand eu abia plecasem de la trecerea de pietroni, etc etc nu facea decat sa spuna "nu ma intereseaza mergeti la buftea si judecati va"
    este normal???ce pot eu sa fac???

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Cel mai bine este sa mergeti sa intentati proces ,veti avea castig de cauza, conform art79 pct 1litera b
    Art.79.
    (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
    a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
    b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constata
    Daca puteti justifica termenul in care ati declarat accidentul si termenul sigur veti castga in instanata iar acel agent care v-a incheiat procesul verbal va trebui sa dea niste explicatii.Multa bafta

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 180, Nivel: 3
    Progres nivel: 60%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 20
    Activitate globală: 34,0%
    Realizări:
    Înregistrat de 31 zile100 Puncte Experienţă

    Data înscrierii
    25.01.2014
    Vârstă
    49
    Postări
    5
    Puncte
    180
    Nivel
    3
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Citat Postat în original de srbncatalin Vezi post
    Cel mai bine este sa mergeti sa intentati proces ,veti avea castig de cauza, conform art79 pct 1litera b
    Art.79.
    (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
    a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
    b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constata
    Daca puteti justifica termenul in care ati declarat accidentul si termenul sigur veti castga in instanata iar acel agent care v-a incheiat procesul verbal va trebui sa dea niste explicatii.Multa bafta
    Multumesc mult pentru raspuns!Unde as putea sa depun o reclamatie impotriva agentului de politie?

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Cel mai bine este sa mergeti sa intentati proces ,veti avea castigcastig de cauza, conform art79 pct 1litera b
    srbncatalin vezi ca tu faci referire la faptul ca persoana cealalta nu s-a prezentat la Politie in 24 de ore sa declare acidentul, insa domnul a fost sanctionat pentru cu totul altceva...respectiv pentru faptul ca a depasit neregulamentar!
    Ce treaba are starea de fapt care a avut loc in cazul tamponarii cu faptul ca un conduator auto nu s-a prezentat,sau nu s-a putut prezenta la Politie din cine stie ce motive?(aici este doar o supozitie ...nu tin partea nimanui)!Omul poate face contestatie fata de procesul verbal intocmit pe numele lui si nu pentru art 79 pct 1 li b dupa cum ai scris tu sbrncatalin!
    Dvs Razvan puteti sa contestati sanctiunea primita in instanta nu si de ce nu a fost sanctionat celalat conducator auto la Politie...care normal la randul sau trebuia sa fie sanctionat in acest sens!
    Normal nu am cum sa comentez actiunea politistului avand in vedere ca aici doar dvs v-ati spus punctul de vedere nu si celalat conducator auto astfel pot sa consider ca situatia pe care ati prezentat-o ati facut-o in asa fel sa va fie favorabila!Fara suparare!
    In ceea e priveste reclamatia fata de politist nu stiu daca prea isi are rost...eu as spune ca sa atacati sanctiunea in instanta si atat!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de cipri83; 08.04.2014 la 18:49.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 25.12.2015, 23:55
  2. un politist in autobuz
    De porcusoru_blond în forumul BANCURI CU SOFERI SI POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.02.2013, 12:34
  3. politist
    De politiarutiera2 în forumul RADARE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19.09.2011, 15:00
  4. reclamatie
    De politiarutiera2 în forumul RADARE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.07.2011, 16:11

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •