Buna ziua. Ma numesc cosulea marius. Pe data de 10.12.2012 am vandut masina personala cu nr inmatriculare IS-26-CMS lui Mandache Petrica Mitica din sat Scobâlteni, oras Podu Iloaie, jud. Iasi. Am radiat-o de la primarie, am facut act de vanzare-cumparare.M-am inteles cu noul proprietar sa imi pastrez numerele,urmand sa mi le dea dupa ce isi va inmatricula masina pe numele lui, drept pentru care am mers la politie si am achitat taxa pentru pastrare de numere. Insa noul proprietar nu a mai inmatriculat masina si nici nu am mai reusit sa dau de el. La cateva luni dupa, am mers la politie si am intrebat si numerele inca sunt trecute pe numele meu, numere atribuite respectivei masini. Intrebarile mele ar fi:
1. In cazul in care el circula cu acea masina si este depistat de o camera de luat vederi, prin care este verificata rovinieta, banuiesc ca o eventuala amenda va apare pe numele meu,nu?
2.În cazul in care este depistat cu radarul , banuiesc ca tot eu primesc o eventuala amenda?
3. Face un accident si fuge de la locul accidentului, tot eu sunt cel care trebuie sa dea explicatii?
4.Intre timp mi-am schimbat adresa de domiciliu, care o aveam la momentul in care masina a fost inregistrata pe numele meu. Eventualele procese verbale si altele vor fi trimise pe acea adresa? Si apoi exista posibilitatea sa ma trezesc la finante cu datorii, nu?
5. Cum as putea face sa o radiez de pe numele meu?
6. Cum as putea face sa renunt la respectivele numere de inmatriculare, dar sa nu mai apar nici in baza de date?
7. Sau cum as putea face sa folosesc acele numere si sa le pun atunci cand imi voi cumpara alta masina?
Va multumesc pentru enventualele raspunsuri.