Un "Camionagiu" moare într-un accident. Un copil îl întreabă pe tatăl său: Cine e domnul ăsta care a murit? Nu stiu fiule. Stiu doar că era un "Camionagiu". Copilul se apropie de o altă persoană care era într-un camion de lângă,plângând si luîndu-l de mână îl întreabă: Puteti să-mi spuneti ce-i ăla un "Camionagiu"? Soferul acelui camion îi răspunde cu vocea tremurândă si cu ochii plini de lacrimi: Un "Camionagiu".....ESTE O PERSOANĂ CARE DOARME MAI PUTIN CA MULTI ALTII , CARE DESEORI SUFERĂ DE FRIG , DE CĂLDURĂ , DE FOAME , TRECE PRIN PLOI , FURTUNI , NU ARE SĂRBĂTORI , CRĂCIUN , AN NOU SI ÎN MULTE MOMENTE IMPORTANTE NU ESTE ACASĂ.NU-SI VEDE COPIII CRESCÂND , NU-I ÎNGRIJESTE CÂND SUNT BOLNAVI , PRIMESTE INSULTE SI POATE CHIAR LOVITURI . SUFERĂ SI ÎSI DĂ VIATA PENTRU CEILALTI....PLÂNGE...SIMTE...ÎI PARE RĂU...SI MULTE ALTE LUCRURI CARE I SE ÎNTÂMPLĂ ! DAR CÂND SE URCĂ LA VOLANUL UNUI CAMION , CEEA CE FACE CU DRAGOSTE SI CU MÂNDRIE , SE TRANSFORMĂ ÎN "CAMIONAGIU" , FĂRĂ SĂ-I PESE CĂ POATE AVEA UN ACCIDENT , SAU NU STIE DACĂ SE VA ÎNTOARCE CU BINE ACASĂ , SAU CĂ TREBUIE SĂ RĂMÂNĂ PLECAT PENTRU MAI MULTE ZILE SAU CHIAR MAI RĂU DE-ATÂT ... SĂ-SI PIARDĂ VIATA ... ASTE E O PĂRTICICĂ DIN CEEA CE E UN "CAMIONAGIU" . Deodată se aude un telefon mobil din buzunarul pantalonului celui căzut... Colegul "Camionagiului" decedat lasă copilul o clipă pentru a lua telefonul si văzându-l îsi dă seama că era chemat de acasă. Era un mesaj si cu voce scăzută îl citeste : "BUNĂ TATĂ, AM LUAT TELEFONUL MAMEI CA SĂ-TI SCRIU ACEST MESAJ SI SĂ TE FELICIT DE ZIUA TA . ABIA ASTEPT SĂ-TI VEZI CADOUL , DUPĂ CELE 12 ZILE DE CÂND ESTI PLECAT SI NU AI PUTUT FI ACASĂ SĂ-TI TAI TORTUL , AZI O S-O FACEM ÎMPREUNĂ . TE IUBESC TATĂ ! ESTI SUPER TATĂL MEU ,TE SĂRUT SI TE ASTEPTĂM ACASĂ ! Asa e viata unui "Camionagiu" . Dacă se poate difuzati mesajul pentru ca lumea în loc să critice, să aprecieze efortul Profesionistilor Volanului , care nu fac altceva decât să vegheze în timp ce multi altii dorm si câteodată până chiar si viata si-o oferă fără a primi nimic în schimb. Dacă esti " Camionagiu " distribuie si tu si dacă nu apreciază-l !!

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1467326_407123279416381_687188734_n.jpg 
Afișări:	189 
Mărime:	12,8 KB 
ID:	118






- - - Actualizat - - -

Din partea mea ,mult respect pentru soferii profesionisti (CAMIONAGI)