Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
DUMITRESCU DIANA <>

Buna ziua,

As dori urgent niste lamuriri legate de constatarea amiabila. Acum cateva zile am avut un accident foarte usor, respectiv am lovit o masina stationata neregulamentar pe Calea Mosilor, cand am tras putin de volan ca sa evit un taxi.Efectiv doar i-am luat vopseaua. Soferul a fost de acord sa incheiem contatare amiabila, am semnat, dar apoi, vazand ca am permisul expirat (nici macar eu nu stiam), a vrut sa mergem si la politie. Eu am refuzat, el s-a dus. Duminica dupa-amiaza, deci la 6 zile de la eveniment am fost sunata de un agent de la rutiera care m-a convocat la sediu sa dau o declaratie despre accident.
As dori sa stiu daca am aceasta obligatie, dat fiind ca avem constatarea amiabila incheiata si ca dpdv al asiguratorului nu are nicio relevanta ca permisul meu este expirat sau nu. Parerera mea este ca acel agent este o cunostiinta de-a lui si ca incearca sa ma intimideze. In plus, dupa accident mi-a cerut si copii dupa toate documentele personale si am citit in lege ca nu avea voie sa mi le ceara, ci doar trebuia sa i le arat. Documenetele se inmaneaza doar organului abilitat.Daca totusi am obligatia mergerii si la Politie, rog cadrul legal. Cu stima, Diana Dumitrescu