Acesta este un chestionar email via http://politiarutiera.ro/ de la:
Bozgan Ionut <>

Buna ziua!
Numele meu este Bozgan Ionut-Claudiu, locuiesc in Valea Rosie, Craiova.
Ma adresez dvs. cu o problema pe care am avut-o acum aproximativ trei luni de zile la Slatina, judetul Olt.
Acum trei luni m-am dus la Slatina pentru a cumpara o masina (peugeot 407) si cum numai acolo am gasit modelul acesta, am mers sa vad masina.
Am luat masina in probe prin imprejurimi. La intrarea pe pod spre Slatina, datorita unei carute, s-a facut un accident in serie (4 masini lovite) datorita unei carute, pe care prima masina nu a vazut-o si a pus frana brusca si tot asa pana la a patra masina (masina pe care o conduceam eu).
Problema mea este ca eu din tot acest incident am iesit vinovat de toate pagubele celor 4 masini deoarece am fost ultima masina. Martorii cu care am fost in masina si oamenii de pe pod au vazut ca eu nu lovisem decat a treia masina (un logan), dar cand a venit Politia Rutiere Slatina, a decis sa ma puna vinovat pentru totate pagubele pentru ca sunt din Craiova si pentru ca asigurarea masinii era falsa de la proprietarul masinii, eu avand masina doar in probe (de maxim 5 minute), iar domnii politisti au decis sa nu il inculpeze si pe proprietarul masinii(cunoscandu-l, ca defapt proprietarul este un tamtar de masini) ci doar pe mine ca de ce nu am apelat la politie cand am decis sa cumpar o masina si sa o verific. Mi-a suspendat permisul fara drept de circulatie si pana in momentul de fata nu mi-au mai comunicat nimic, doar eu am mai fost in Slatina, insa toti m-au ignorat si nu am putut sa merg nici la procuror pentru a-mi cere dovada inlocuitoare pentru permis, valabila 15 zile.
V-am contactat pentru ca as dori un raspuns concret la cazul meu, deoarece domnii din Slatina nu doresc sa imi concretizeze nici un detaliu referitor la cazul meu.
Mentionez ca nu mi s-a facut nici un proces verbal, mi s-au luat decat numerele masinii si permisul, iar actele si masina le-am luat in Craiova. Daca ma puteti ajuta cu legile in care ma incadrez si cu ce pot sa fac , va rog sa ma contactati la numarul de telefon : 0766 36 ****.
Va multumesc anticipat!
Cu respect, Bozgan I !