Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Sa discutam: Propuneri pentru probleme mari din trafic!

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    Sa discutam: Propuneri pentru probleme mari din trafic!

    Haideti sa discutam civilizat si constructiv asupra problemelor pe care le intalniti zi de zi in trafic, intre blocuri, pe autostrada!
    Voi propuneti solutii si raspunsuri (chiar si intrebari)!

    1: Ce propuneti sa facem pentru a crea noi locuri de parcare?
    2: Unde ar trebuie construite aceste noi locuri de parcare?
    3: Ce sa se intample cu firmele care ridica masinle parcate ilegal?
    4: Credeti ca schimbarea codului rutier, prin modificarea regulilor de parcare (amplasare, interdictii, etc), poate aduce ceva util si bun? Daca da, care ar fi aceste modificare in Codul Rutier (ex: sa se parcheze masina pe trotuar, la 50 de cm, nu la 1 metru).
    5: Propuneti solutii de sincronizare a semafoarelor in zonele aglomerate ale bucurestiului (ex: semaforul dinspre X spre Y, sa fie pe rosu mai mult)
    6: Care sunt orele in care circulati cel mai frecvent si cate persoane sunt prezente in masina? Credeti ca daca 4 oameni s-ar duce la servici cu o masina, in loc de 4 mari, din care 2 de teren, credeti ca s-ar diminua aglomerarile din trafic?
    7: Propuneti alte intrebari la care sa va raspundem!

    0 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.035, Nivel: 28
    Progres nivel: 35%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 65
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    12.04.2010
    Postări
    2
    Puncte
    2.035
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Sa discutam: Propuneri pentru probleme mari din trafic!

    cine ma poate ajuta si pe mine cu un sfat? eu am de platit o amenda de circulatie de 100 ron am fost sa o platesc si domnul viceprimar mi a atras atentia ca mai am de plati multe amenzi din ani trecuti ,eu l am rugat sa imi arate ,dinsul a spus ca le are in dulapul sau de arhive ,i am zis ca probabil sau prescris ,odata ce nu apar la finante,nu avrut sa imi elibereze o adeverinta fin acest motiv sunt disperat ce pot face in cazul acesta?

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 2.023, Nivel: 28
    Progres nivel: 23%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 77
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    1 year registered1000 Experience Points

    Data înscrierii
    13.04.2010
    Postări
    1
    Puncte
    2.023
    Nivel
    28
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Re: Sa discutam: Propuneri pentru probleme mari din trafic!

    1, 2: noi locuri de parcare se pot crea prin schimbarea destinatiei unor marcaje tip "scuar"; de ex langa pasajul lujerului, la intrarea pe strada Fabricii, exista un scuar (pe care oricum parcheaza lumea) de acest gen; intr-o zi primaria ridica cu satisfactie masini de acolo desi nu stanjeneau traficul in nici un fel.
    o alta solutie este rationalizare spatiului verde dintre blocuri: fara a taia copacii, se pot monta pavele perforate, prin care sa creasca iarba, pe o portiune de 20-30% din actualul spatiu verde; e mai util asa decat sa-l pastram ca WC pentru caini.
    3: aici e o problema: la ridicarea masinilor parcate ilegal, omuletii de la primarie ar trebui instruiti sa evalueze gravitatea faptei si consecintele asupra traficului / accesului;e ok sa ridici o masina dintr-o statie ratb sau din usa unui garaj dar nu una parcata cu 20 de cm dupa indicatorul "sfarsit parcare" sau pe scuar daca nu stanjeneste circulatioa celorlalti...

    traficul e monstruos dimineata in zona militari-virtutii; puneti o camera la intersectia virtutii-uverturii si veti vedea cati fac stanga pe interzis si incurca traficul, si-asa destul anevoios.

    o solutie de fluidizare ar fi deblocare manevrei "la dreapta". adica sa se poata face dreapta oricand e liber (cu acordare prioritatii legale - pietoni si vehicule care au verde) chiar si pe rosu - asta e un fel de verde intermitent dar nu merita investitia in minisemafoarele respective. pur si simplu sa fie lege - faci dreapta oricand e posibil (repet, cu restrictiile de rigoare).

    si, in fine, o ultima idee: sensul unic! atat intre blocuri cat si pe marile artere. brasovul e un exemplu. opinii, pareri din berasov?

    altfel, fiti atenti, semnalizati si fiti buni cu ceilalti.

    respect!

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •