Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Adi <>
Buna ziua. Va supun atentiei si rog o lamurire cu privire la un eveniment recent in trafic. Circuland cu autoturismul in localitatea Poiana, jud. Iasi, am ajuns in punctul in care in fata mea era un atelaj iar pentru depasirea acestuia,ar fi trebuit sa calc marcajul rutier LINIE CONTINUA.Nu am facut acest lucru ci am rulat in spatele atelajului.Facand acest lucru,am fost atentionat si CERTAT de personalul Politiei Rutiere,ce se afla IN SPATELE MEU, cu un autoturism inscriptionat si cu aparat radar montat, sa efectuez depasirea, eu aurgumentand ca ar trebui astfel sa incalc regula de circulatie. In acel moment, masina Politiei a trecut pe contrasens,a oprit langa mine,un domn politist a deschis geamul si mi-a reprosat ca nu cunosc destul de bine codul rutier, ca AM VOIE SA DEPASESC PE LINIA CONTINUA ATELAJE ( a formulat VEHICULE),fiindca doar autovehiculele nu au voie a fi depasite intr-o astfel de situatie. Apoi au plecat mai departe. Rugamintea mea este de a ma lamuri cum este corect,subliniind urmatoarele: pe aceeasi portiune de drum, in exact aceleasi conditii (linie continua si atelaj) sotia mea a fost AMENDATA PENTRU DEPASIRE INTERZISA cu doar 2 saptamani mai devreme. Mentonez ca in cazul in care eu am fost la volan,sotia era langa mine si amandoi i-am explicat politistului ca motivul pt. care nu am efectuat depasirea atelajului era intarit si de amenda orimita de sotie de curand. Daca se poate,va rog sa ma lamuriti cum e corect fiindca ori in cazul meu ori in cazul sotiei, unul dintre echipajele politiei a interpretat gresit legea. Va multumesc. Astept un raspuns la: >