Buna tuturor,
Am permis de 5 luni si m-am gandit zilele astea sa iau iar chestionarele Toni Auto si sa imi verific cunostintele. Totu-n regula deocamdata, dar am o nelamurire (una, deocamdata) in legatura cu liniile discontinue duble si benzile cu circulatie reversibila. Legislatia spune ca liniile discontinue duble se folosesc (doar) pentru a marca benzile cu circulatie reversibila; dar eu ma gandesc asa...sa ne imaginam o sosea cu doua benzi pe sens, caz in care, evident, axul drumului va fi marcat cu o linie dubla. Aici devine interesant. Sa presupunem ca pe un anumit tronson din respectiva sosea depasirea este interzisa, in acest caz, linia dubla va fi una continua. In schimb, in cazul in care linia dubla este formata dintr-o linie continua si una discontinua alaturate, atunci participantii la trafic care se afla mai aproape de linia discontinua au voie sa depaeasca, iar cei care se afla mai aproape de linia continua nu au voie. Dar eu ma intreb...in cazul in care depasirea este permisa pentru ambele sensuri, axul drumului nu va fi oare marcat cu o linie discontinua dubla, ca si in cazul benzilor cu circulatie reversibila? Daca nu, atunci ce fel de marcaj se foloseste pentru a marca axul unui drum cu doua benzi pe sens (sau mai multe) cand depasirea este permisa pentru ambele sensuri?
Multumesc anticipat!