Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Marcaje, "reversibilitate" si altele...

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 40, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 35,0%

    Data înscrierii
    09.09.2013
    Postări
    3
    Puncte
    40
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/2
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0

    Marcaje, "reversibilitate" si altele...

    Buna tuturor,
    Am permis de 5 luni si m-am gandit zilele astea sa iau iar chestionarele Toni Auto si sa imi verific cunostintele. Totu-n regula deocamdata, dar am o nelamurire (una, deocamdata) in legatura cu liniile discontinue duble si benzile cu circulatie reversibila. Legislatia spune ca liniile discontinue duble se folosesc (doar) pentru a marca benzile cu circulatie reversibila; dar eu ma gandesc asa...sa ne imaginam o sosea cu doua benzi pe sens, caz in care, evident, axul drumului va fi marcat cu o linie dubla. Aici devine interesant. Sa presupunem ca pe un anumit tronson din respectiva sosea depasirea este interzisa, in acest caz, linia dubla va fi una continua. In schimb, in cazul in care linia dubla este formata dintr-o linie continua si una discontinua alaturate, atunci participantii la trafic care se afla mai aproape de linia discontinua au voie sa depaeasca, iar cei care se afla mai aproape de linia continua nu au voie. Dar eu ma intreb...in cazul in care depasirea este permisa pentru ambele sensuri, axul drumului nu va fi oare marcat cu o linie discontinua dubla, ca si in cazul benzilor cu circulatie reversibila? Daca nu, atunci ce fel de marcaj se foloseste pentru a marca axul unui drum cu doua benzi pe sens (sau mai multe) cand depasirea este permisa pentru ambele sensuri?
    Multumesc anticipat!

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Aveti o imaginatie foarte bogata :) Linie continua dubla si discontinua alaturata nu exista.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 40, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 35,0%

    Data înscrierii
    09.09.2013
    Postări
    3
    Puncte
    40
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/2
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0
    Domnule rusy, de regula, in astfel de cazuri nu ma obosesc sa ating tastatura (daramite sa mai dau vreun raspuns), doar imi iau talpasita, plec si nu mai "pasesc" niciodata pe un astfel de forum. La urma urmei... la ce folos(?)
    N-as vrea sa mentionez faptul ca in jur de 80-85% din forumurile romanesti (indiferent din ce domeniu) sunt pline de membri "destepti" care gasesc o placere greu de descris in a da replici "jmekere" sau "inteligente" mesajelor unor membri care incearca intr-un mod civilizat si total lipsit de orice fel de ostilitate sa primeasca raspunsuri la anumite nelamuriri. N-as vrea sa aduc asta in discutie, dar din pacate se pare ca aproape de fiecare data cand indraznesc sa postez ceva pe un forum romanesc, mi se confirma faptul ca intr-adevar...e o pierdere de vreme.
    Daca intr-adevar, din mesajul meu ar fi reiesit ca eu cred in "Linie continua dubla si discontinua alaturata", nu as fi obiectat absolut nimic la mesajul dumneavoastra cu o tenta oarecum ipocrita. Imi e cu atat mai greu sa inteleg votul negativ al intrebarii mele (mesajul initial)...o INTREBARE, am intrebat intr-un mod politicos ceva ce nu stiam, pe un forum din domeniu. Nu mi-as fi putut imagina ca va pot jigni asa tare cu o astfel de nelamurire.
    Prin urmare...domnule rusy...ati putea fi amabil sa dati un copy paste pasajului din care reiese ca eu cred ca exista linie continua dubla alaturata unei linii discontinue?
    Vedeti domnule rusy...asa e la noi la romani...si asa e si in cazul dumneavoastra, fara resentimente. Pe langa faptul ca nu suntem capabili sa intelegem un text simplu scris in limba romana, mai avem si "bunatatea" de a critica autorul textului pentru anumite trasaturi ale acestuia, trasaturi care in imaginatia noastra, reies din respectivul text, cand in realitate....sunt limitate la imaginatia noastra....
    Din cate inteleg, dumneavoastra credeti ca eu cred ca exista asa ceva:




    Eu intrebam daca se poate ca o a astfel de linie, care este DUBLA DISCONTINUA, si care se foloseste la marcarea benzilor cu circulatie reversibila, poate sa existe si ca ax al drumului:


    Cred ca e sigur sa spunem ca astfel de situatii exista:

    Doua benzi pe sens, depasirea interzisa



    Doua benzi pe sens, depasirea permisa doar celor de pe partea dreapta (dreapta noastra)


    - - - Actualizat - - -

    Eu ma intrebam daca exista ASA CEVA (doua benzi pe sens, depasirea permisa pentru ambele sensuri - axul drumului fiind o linie discontinua dubla).
    Chiar as dori sa imi aratati pasajul in care eu vorbesc despre linii continue duble alaturate unor linii discontinue...sau asa ceva...

    -1 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Citat Postat în original de Hans Schnichdentzerlfurt Vezi post
    Buna tuturor,
    In schimb, in cazul in care linia dubla este formata dintr-o linie continua si una discontinua alaturate...
    Cam asta.

    1 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 40, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 35,0%

    Data înscrierii
    09.09.2013
    Postări
    3
    Puncte
    40
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/2
    Oferit: 0/1
    Putere Rep
    0
    Linia dubla este formata dintr-o linie simpla continua si una simpla discontinua, alaturate, asa:

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 24.06.2014, 14:11
  2. "Dau o fuga prin oras dupa domnisoare..."
    De merlin în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 02.03.2013, 01:55
  3. O parcare "epica"- intr-un spatiu mai mic decat masina!!! :)
    De merlin în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 02.03.2013, 01:11
  4. Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.03.2013, 00:04
  5. Agent din "serv. autostrazi" poate da amenda in Bucuresti ?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.05.2010, 15:38

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •