Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: propunere

  1. #1
    General de Brigada
    Puncte: 104.416, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 100,0%
    Realizări:
    Turat la maximumVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Închizător de Discuţii
    Avatarul lui politiarutiera2
    Data înscrierii
    17.02.2010
    Postări
    2.683
    Puncte
    104.416
    Nivel
    100
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 25/70
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    17

    propunere

    Buna ziua!

    In conformitate cu legile din romania, vreau sa va rog sa incercati sa le explicati tuturor agentilor de politie ca odata cu prezentarea verbala trebuie sa prezinte si legitimatia de servici, asta, din respect pentru cel caruia agentul ii solicita actele la control, mai ales cei de la politia rutiera( agentul solicita spre verificare si actele masinii).
    Apoi..., ca respectul sa fie total, eu propun ;

    --in momentul in care sunt oprit in trafic pentru testarea alcoolemiei si nu sunt crezut pe cuvant, ca nu am consumat bauturi alcoolice, agentul nu crede, insista, rezulta de aici ca nu are incredere in cuvantul meu si eu unul consider ca ma jigneste, lucru grav, pentru ca eu unul nu il mint, atunci ma supun si testului cu etilotestul, dar in cazulin care acesta indica 0,00, eu cred ca agentul trebuie sa-si cera scuze si sa apara legile care sa repare greseala agentului pentru faptul ca m-a jignit, legi care, asa cum ma penalizeaza cand am gresit sa ofere bonus pentru ca am fost corect si totusi am fost si jignit! Pe baza bonului scos de aparat, sa primesc puncte bonus!
    Poate radeti! Insa in momentul in care nu esti in hainele statului, un oarecare participant la trafic, ce poate spune despre un agent care nu il crede pe cuvant!??!?! Ce poate raspunde unui copil care se afla in masina la intrebarile; de ce te-a opriy? De ce te-a pus sa suflii in acel aparat? De ce nu te-a crezut cand i-ai spus ca tu nu bei? Trebuia sa ma intrebe pe mine, sa-i spun eu ca tata nu a baut niciodata!!!!!!!!!
    --deci; eu cred cu tarie ca pentru prestanta lor, pentru acordarea respectului reciproc, orice agent de politie( si nu numai), inainte sa ceara actele la control, trebuie sa le prezinte pe ale lui.
    In momentul in care solicita un test cu un aparat, sa fie obligat sa arate fisa de verivicare metrologica a acestuia, bonul (sau poza la radar).
    In momentul in care, in urma verificarii, asa cum aplica penalizari, sa fie obligati sa acorde si ''bonus'', pentru cei gasiti curati, cu scuzele de rigoare!


    Eu, cred ca in momentul in care se va intampla asa ceva, agentii de politie( si nu numai) isi vor recapata respectul si autoritea necesara .
    Va multumesc ca a-ti citit si sper ca nu am scris degeaba!

    -1 Nepermis! Nepermis!
    Dacă mesajul de mai sus vă aparține sau considerați că sunt încălcate anumite drepturi
    de autor, sau dacă-l considerați proprietate personală trimiteți o sesizare cu linkul
    acestui mesaj prin formularul de contact din subsolul paginii. Va mulțumim!
    Mesajele postate sub acest cont nu sunt personale, ele sunt preluate de la utilizatorii noștri.
    Aceste mesaje sunt preluate din emailuri de pe toate site-urile, de pe Facebook sau alte platforme.


    Web: www.politiarutiera.ro
    Facebook: www.facebook.com/politiarutiera

  2. #2
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Buna ziua,in primul rand acel agent care v-a oprit si pus sa suflati in aparatul etilotest se afla la acel loc tocmai pentru a prevenii accidentele rutiere si nu consider ca a procedat in afara legii ,nu are de unde sa stie ca dumneavoastra ati baut sau nu (nu se merge pe incredere); sa presupunem ca dumneavoastra, daca ati fi baut si el ar fi crezut, daca dupa 5 km faceati un accident si se dovedea ca ati baut, cine era vinovat?! Dumneavoastra ca ati baut sau agentul care v-a oprit cu 5 km in urma si nu v-a testat?! Iar, referitor la legitimare, acel agent, daca va uitati in pieptul lui, avea o matricola metalica cu un numar pe ea. Dumneavoastra nu trebuia decat sa retineti s-au nota acel numar pe care il puteati verifica telefonic. Deci acel agent a facut aceste lucruri perfect legale.

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Nu cred ca este normal ceea ce spui si scrii aici. Odata ce acel agent are toate insemnele (si aici ma refer la aceea insigna) nu mai trebuie sa arate nici o legitimatie. Testarile cu aparatul etilotest au ca scop prevenirea consumului de bauturi alcoolice si apoi conducerea autovehiculelor pe drumurile publice.
    Poate n-am inteles eu, dar agentul trebuie sa-si ceara scuze ca si-a facut treaba?
    Hmm... poate v-ar trebui un nou test psihologic.

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. propunere semafor
    De politiarutiera2 în forumul EDUCATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 27.05.2013, 18:22
  2. Propunere: Saptamana femeii la volan!
    De porcusoru_blond în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 01.03.2013, 11:30
  3. propunere semaforizare statia Parc Bazilescu
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.10.2011, 14:18
  4. PROPUNERE SISTEM AMENZI
    De mariusik_83 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.08.2011, 20:58
  5. propunere legislativa
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.10.2010, 16:09

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •