Buna ziua!

In conformitate cu legile din romania, vreau sa va rog sa incercati sa le explicati tuturor agentilor de politie ca odata cu prezentarea verbala trebuie sa prezinte si legitimatia de servici, asta, din respect pentru cel caruia agentul ii solicita actele la control, mai ales cei de la politia rutiera( agentul solicita spre verificare si actele masinii).
Apoi..., ca respectul sa fie total, eu propun ;

--in momentul in care sunt oprit in trafic pentru testarea alcoolemiei si nu sunt crezut pe cuvant, ca nu am consumat bauturi alcoolice, agentul nu crede, insista, rezulta de aici ca nu are incredere in cuvantul meu si eu unul consider ca ma jigneste, lucru grav, pentru ca eu unul nu il mint, atunci ma supun si testului cu etilotestul, dar in cazulin care acesta indica 0,00, eu cred ca agentul trebuie sa-si cera scuze si sa apara legile care sa repare greseala agentului pentru faptul ca m-a jignit, legi care, asa cum ma penalizeaza cand am gresit sa ofere bonus pentru ca am fost corect si totusi am fost si jignit! Pe baza bonului scos de aparat, sa primesc puncte bonus!
Poate radeti! Insa in momentul in care nu esti in hainele statului, un oarecare participant la trafic, ce poate spune despre un agent care nu il crede pe cuvant!??!?! Ce poate raspunde unui copil care se afla in masina la intrebarile; de ce te-a opriy? De ce te-a pus sa suflii in acel aparat? De ce nu te-a crezut cand i-ai spus ca tu nu bei? Trebuia sa ma intrebe pe mine, sa-i spun eu ca tata nu a baut niciodata!!!!!!!!!
--deci; eu cred cu tarie ca pentru prestanta lor, pentru acordarea respectului reciproc, orice agent de politie( si nu numai), inainte sa ceara actele la control, trebuie sa le prezinte pe ale lui.
In momentul in care solicita un test cu un aparat, sa fie obligat sa arate fisa de verivicare metrologica a acestuia, bonul (sau poza la radar).
In momentul in care, in urma verificarii, asa cum aplica penalizari, sa fie obligati sa acorde si ''bonus'', pentru cei gasiti curati, cu scuzele de rigoare!


Eu, cred ca in momentul in care se va intampla asa ceva, agentii de politie( si nu numai) isi vor recapata respectul si autoritea necesara .
Va multumesc ca a-ti citit si sper ca nu am scris degeaba!