Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Declaratie falsa.

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 47, Nivel: 1
    Progres nivel: 94%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Activitate globală: 58,0%

    Data înscrierii
    08.06.2013
    Vârstă
    44
    Postări
    2
    Puncte
    47
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/2
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0

    Declaratie falsa.

    Buna,doresc si eu cateva infomatii.Lucrez in Germania si din 01.01.2012 sunt rezident in Germania.Pe data de 05.03 2012 m-am prezentat la o scoala de soferi din Romania,iar din lipsa de informatie(nu am stiut ca detin rezidenta pe teritoriul Germaniei,eu credeam ca lucrez tot ca sezonier,precizez ca aici nu e necesara prezenta personala cand cineva te primeste in spatiul lui si se pare ca nici de semnatura,caci nu am semnat nimic) si necunoastere a termenului de rezident pe care-l confundam cu cetatenie (stiu,asta e maximul prostiei) am dat o declaratie falsa cum ca nu detin rezidenta pe alt teritoriul in afara Romaniei.In 10.02.2013,dupa 3 incercari,am reusit sa obtin permisul romanesc.Insa,citind intamplator pe un site de consultanta romano-german am aflat cu stupoare ca permisul meu nu e valid in Germania,ba mai mult pot sa fiu acuzat de fals in declaratii.Acum intrebarea mea este,cum fac sa intru in legalitate.Exista posibilitatea unui autodenunt?Care e procedura ca sincer de cand am aflat sunt la pamant cu psihicul.Care sunt repercursiunile?Permisul meu o sa fie anulat?Contraventii?E de natura penala?In eventualitatea ca cineva o sa-si rapeasca din timpul lui sa-mi raspunda ii multumesc anticipat si astept raspunsul cu sufletul la gura.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    Daca nu detii doua permise de conducere nu nici o problema, permisul romanesc este valabil si Germania. Trebuie sa consulti legislatia germana referitor la dreptul de a conduce in conditiile in care esti incepator. Care este perioada ca cond auto incepator si daca ai voie sa conduci pe teritoriul Germaniei cu permis cu practica in conducere sub 1 an. Cel putin atat e in Romania.

    2 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 47, Nivel: 1
    Progres nivel: 94%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 3
    Activitate globală: 58,0%

    Data înscrierii
    08.06.2013
    Vârstă
    44
    Postări
    2
    Puncte
    47
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/2
    Oferit: 1/0
    Putere Rep
    0
    Multumesc mult pentru raspuns.

    0 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. declaratie
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 27.07.2011, 13:58

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •