Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Giurginca Dana <>

Conduc zilnic, am carnet de peste 20 de ani si ma mandresc cu respectarea regulilor de circulatie si nu numai. Este a doua oara in ultima luna cand un biciclist ma agreseaza in trafic; nu stiu de ce biciclistii cre merg pe carosabil nu sunt obligati sa aiba oglinzi pentru a vedea cand trag de ghidon. Unii fc specil slalom, altii se baga periculos de mult in lateralele masinilor. Sunt foarte prudenta cu ei in trafic. INSA mi s-a intamplat ca stand pe loc la semafor si cu copilul in masina care a fost f.f.speriat sa fiu agresata tragandu-mi cu dusmanie cu ghidonul in oglinda, aceasta cazand pe jos...; a vrut sa ma ajute un domn din spatele meu care a vazut scena, au vazut-o mai multi soferi... dar nici unul nu a facut nimic, sa coboare, sa-i opreasca - erau mai multi biciclisti chipurile profesionisti;au fugit in timp ce eram prinsa intre masini la semafor si nu am avut ce sa mai facem (eu si acel domn care s-a si dat jos la biciclistii care tot treceau incercand sa luam informatii)..... Astazi am facut dreapta la Coltea; un biciclist facea opturi in fata mea (poate pt. ca sunt femeie.....) l-am claxonat scurt dupa ce am pastrat o vreme distanta (aproape pana la linia de tramvai) si am mers cu 3 km/ora... o oprit, a pus bicicleta de-a curmezisul drumului, mi-a tras cu palma in oglinda (se pare ca asta e bucuria lor) si cu pumnii a lovit plin de violenta in capota cu o privire de nebun... a incercat sa-si cocoate bicicleta pe capota mea apoi sa traga cu roata in numar!? Eram inmarmurita, cu motorul oprit.... Ceilalti soferi stateau "disciplinati" in spatele meu; poate nu vedeau ce se intampla, strada fiind ingusta, iar masina mea mai inalta; de obicei spiritul civic este zero.... am vrut sa-l filmez dar mainile imi tremurau el zbughind-o cand a vazut demersul meu. Cum putem fi paziti de asa ceva? Cine ne apara pe noi oamenii cinstiti de asemenea creaturi? De ce nu sunt opriti de politie daca nu sunt corespunzator echipati? Asta era pe o bicicleta firava, fara casca, fara nimic de semnalizare spate/fata, mergea fix pe mijlocul benzii si tocmai trecuse pe langa politistul de la semafoarele de la Coltea. De ce in general biciclistii circula dupa o banda pe alta, agresandu-ne? Cum ar trebui procedat in asfel de situatii? Probabil ca ne pot lua si la bataie, sau ne pot sparge parbrizul etc. Trebuie sa fie o cale pt.a fi oriti! Iubesc ciclismul si sportul/sportivii cu bun simt!!! Am si eu o bicicleta pliabila in porbagaj pentru a o folosi pe piste/in locuri special amenajate/adecvate! Nu pot intelege incalcarea normelor de circulatie, de bun simt, de OM civilizat! Va rog ajutati-ma!