Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
Gregoire Mall <>

Buna ziua,
Cu mare, mare regret va scriu, deoarece stiu ca nu va ve-ti deranja sa-mi raspundeti si nici nu ve-ti lua nici o masura. La asa o brambureala nici nu cred ca exista posibilitatea de a lua o masura competenta.
Am auzit si am citit ca se vor face controale intense cu privire la masinile înmatriculate în strainatate si de la început am zis ca este o masura buna luata contra celor care ignora legile României.
Dar cred ca eu am gândit gresit si asta deoarece cei care au hotarât depistarea neregularitatilor nu s-au gândit la absolut nimic.
Acum echipajele de politie nu-i mai opresc pe cei care depasesc pe banda conti nua, pe cei ce fac depasiri în curbe periculoase, pe cei care calca pietonii pe trecerile de pietoni, pe cei care stationeaza în locuri nepermise,etc.
Sunt cetatean francez de 25 de ani, cu carte de identitate franceza, am un singur domiciliu stabil în Franta la Lyon, automobilul este înmatriculat în Franta pe numele meu, cu asigurarea platita întreg anul 2013, cu permis de conducere valabil. Sunt în vizita la parintii sotiei mele.
Faptic, în decurs de 3 zile am fost oprit de 8 echipaje de politie rutiera pentru verificarea identitatii mele si a automobilului.
În 5 cazuri din 8 aflând ca sunt cetatean francez nu au fost întocmite celebrele acte de constatare, dar în celelalte 3 au fost întocmite.
Ma gândeam ca undeva e ceva care ramâne la latitudinea politistului si ca ei nu au fost scosi din birouri cu lectia învatata.
Cum se face ca pentru 5 echipaje, datorita faptului ca sunt cetatean francez si masina este pe numele meu cu numere frantuzesti , nu au trebuit întocmite fisele respective, dar pentru ceilalti 3 s-a întocmit la interval de 2 zile de 3 ori aceiasi fisa cu aceleasi date.
Fisele eu le-am semnat si la prima fisa am crezut ca o sa primesc o copie pe care sa o pot arata în caz ca un alt echipaj ma va opri în urmatoarele zile, dar nu s-a întâmplat asa, nu am primit nimic.
Drept pentru care am reluat Ť procedura tehnologica ť si probabil ca o voi relua si în zilele care urmeaza.
Peste putin timp va trebui sa plec din România si ma gândesc cu groaza ca de la Bucuresti la Bors sunt 650 km si foarte multe echipaje pe traseu.
Oare din cauza incompetentei unora sunt condamnat sa fac acest parcurs în 2 zile ?
Nu era mai comod pentru toata lumea daca de la prima verificare se lipea undeva pe masina un însemn ca acea masina este în regula si nu are restrictii de circulatie pe drumurile din România ?
Daca ve-ti avea amabilitatea sa-mi raspundeti, va multumesc anticipat, daca nu ….. traiasca ROVINETA !