Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Cu B poti conduce AM, A1, A2 ?

  1. #1
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 90, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 40,0%

    Data înscrierii
    10.03.2013
    Postări
    2
    Puncte
    90
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0

    Cu B poti conduce AM, A1, A2 ?


    Buna ziua.
    Cu categoria B poti conduce AM, A1, A2.
    Mentionez ca am peste 35 ani si permis categoria B din 1994.

    Multumesc anticipat.

    0 Nepermis! Nepermis!

  2. #2
    Plutonier Adjutant Sef
    Puncte: 1.750, Nivel: 25
    Progres nivel: 50%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 50
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    Turat la maximum1000 Puncte ExperienţăÎnregistrat de un an
    Premii:
    Premiul pentru Postări Frecvente
    Avatarul lui rusy
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    414
    Puncte
    1.750
    Nivel
    25
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 65/40
    Oferit: 17/48
    Putere Rep
    12
    da poti

    0 Nepermis! Nepermis!

  3. #3
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 90, Nivel: 1
    Progres nivel: 80%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 10
    Activitate globală: 40,0%

    Data înscrierii
    10.03.2013
    Postări
    2
    Puncte
    90
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Astăzi am văzut un permis auto categoria B emis în data de 28 februarie 2013. Vreau sa spun ca odată cu aceasta categorie (B), respectivul posesor al permisului, are dreptul sa conducă mopede (AM) și cvadricicluri a căror masa proprie nu depășește 400 kg ( B 1).
    Concluzia mea este ca poți conduce B 1 și AM
    fără A 1 și A 2.

    Un răspuns competent de la administrator se poate ?
    Mulțumesc anticipat.

    0 Nepermis! Nepermis!

  4. #4
    Soldat Neinstruit
    Puncte: 44, Nivel: 1
    Progres nivel: 88%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 6
    Activitate globală: 54,0%

    Data înscrierii
    29.07.2015
    Postări
    5
    Puncte
    44
    Nivel
    1
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 0/0
    Oferit: 0/0
    Putere Rep
    0
    Am pus si eu aceasta întrebare si domnul Plutinier Major Cipri83 a răspuns ca nu poti conduce cu permis categoria B decât Am si B1 ...cu tot respectul si fără vre-o intentie sa supăr pe cineva as dori sa ne lamuriti ...putem conduce sau mă bine spus este legal sa conducem cu permisul categoria B motoarele ce necesita permis A1?

    0 Nepermis! Nepermis!

  5. #5
    Maior
    Puncte: 7.345, Nivel: 59
    Progres nivel: 98%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 5
    Activitate globală: 0%
    Realizări:
    SocialVeteranCreated Blog entry5000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul Comunităţii
    Avatarul lui cipri83
    Data înscrierii
    05.11.2013
    Postări
    1.395
    Puncte
    7.345
    Nivel
    59
    Mesaje blog
    13
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 365/17
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Asa cum v-am spus domnule Catalin cu cat B puteti conduce doar AM si B1!Acest lucru apare si pe noile permise de conducere,a mentionat si Rufy lucrul asta!
    Puteti sa faceti o cerere in scris catre Servici Rutier din judetul de domiciliul deoarece o sa primiti raspuns oficial!
    Ar fi culmea sa conduci scutere si motoare cu capacitate si putere mare iar tu sa nubfi facut pregatite pentru asa ceva!
    O zi buna!

    1 Nepermis! Nepermis!

  6. #6
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Dl cipri83 raspunsul este corect ,cu cat B se poate conduce doar vehicole cat B,B1,si AM dar publicati si art din lege care spune acest lucru.Asa cum am mai specificat si in coment.. anterioare trebuie publicat si art din lege pentru a dovedi acest lucru,si pentru o mai buna intelegere din partea cititorilor acestui forumart .

    1 Nepermis! Nepermis!
    Ultima modificare făcută de srbncatalin; 01.08.2015 la 22:37.

  7. #7
    Plutonier Adjutant
    Puncte: 178.361, Nivel: 100
    Progres nivel: 0%,  Puncte necesare pentru următorul nivel: 0
    Activitate globală: 99,2%
    Realizări:
    Turat la maximumCreated Blog entryVeteran50000 Puncte Experienţă
    Premii:
    Premiul pentru Postări
    Avatarul lui srbncatalin
    Data înscrierii
    29.01.2013
    Postări
    435
    Puncte
    178.361
    Nivel
    100
    Mesaje blog
    11
    Aprobare/Dezaprobare
    Primit: 77/28
    Oferit: 23/8
    Putere Rep
    12
    Articolul 241
    (1) Permisele de conducere se elibereaza dupa cum urmeaza:
    a)pentru categoriile C1, C, D1 si D - conducatorilor auto care detin permis de conducere categoria B si care au promovat examenul corespunzator categoriei solicitate;
    b)pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E si DE - conducatorilor auto care detin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D si care au promovat examenul corespunzator categoriei solicitate.
    (2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, dupa cum urmeaza:
    a)permisele de conducere eliberate pentru categoriile C1E, CE, D1E sau DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria BE;
    b)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE sunt valabile pentru categoria DE, daca titularii detin permis de conducere pentru categoria D;
    c)permisele de conducere eliberate pentru categoria CE, respectiv categoria DE sunt valabile pentru ansamblurile de vehicule din categoria C1E, respectiv categoria D1E;
    d)permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
    e)permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile si pentru categoria A1;
    f)permisele de conducere eliberate pentru categoria A sunt valabile si pentru categoriile A1 si A2, cele eliberate pentru categoria B sunt valabile si pentru categoria B1, cele eliberate pentru categoria C sunt valabile si pentru categoria C1, iar cele eliberate pentru categoria D sunt valabile si pentru categoria D1;
    g)permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15 kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti.
    h)permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile si pentru categoria Tr, in anumite cazuri specifice;
    i)permisele de conducere eliberate numai pentru categoria Tr sunt valabile si pentru ansamblul format dintr-un vehicul din categoria Tr si una sau doua remorci;
    j)permisele de conducere eliberate pentru categoriile D sau DE sunt valabile si pentru vehiculele din categoria Tb.
    (21)Cazurile specifice pentru care se considera indeplinita conditia prevazuta la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt urmatoarele:
    a)permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
    b)permisul de conducere pentru categoria BE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata de pana la 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 3.500 kg;
    c)permisul de conducere pentru categoria C este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mica de 750 kg;
    d)permisul de conducere pentru categoria CE este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3.500 kg, la care se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata sa fie mai mare de 750 kg.
    (3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

    1 Nepermis! Nepermis!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Subiecte similare

  1. O fetita de 10 ani conduce un GMC
    De merlin în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.03.2013, 17:40
  2. Traiesti, dar poti trai cu asta ?
    De srbncatalin în forumul VIDEOCLIPURI DIN TRAFIC
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 08.02.2013, 12:54
  3. pot conduce?
    De politiarutiera2 în forumul LEGISLATIE RUTIERA
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 07.02.2013, 13:31
  4. pot conduce asa cevA?
    De politiarutiera2 în forumul RECLAMATII POLITISTI
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13.12.2011, 14:11
  5. pot conduce?
    De politiarutiera2 în forumul ACCIDENTE
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19.09.2011, 14:52

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •