Acesta este un chestionar email via http://www.politiarutiera.ro/ de la:
<>

Buna ziua !
Am mari asteptari de la Brigada Rutiera.Sunt multe de facut.Trebuie sa cautati, sa acceptati dialogul si conlucrarea ,sa fiti bine-intentionati.
Am citit propunerile de modificare ale Codului Rutier.Nu doresc sa comentez.
In actualul Cod,taximetristi nu sunt obligati sa poarte centura de siguranta ,in localitate.
Daca are client ,ruleaza,daca nu, sta pe dreapta.Se compara cu noi distribuitorii(cei generic numiti "din poarta-n poarta"),care facem 200 km/zi ,prin oras si nu beneficiem de acest privilegiu ?
Era prevazut in vechiul cod.S-a scos .Nu ma deranjeaza.
Una dintre desele sicane care se fac in trafic,de neinteles pentru mine, este aceasta:Se merge f. incet pe banda 2.Dai semnal si incerci sa te incadrezi pe banda 1 ,dar el te vede si trece pe 1.Daca te iei explicit de el,zice: "Cautam o adresa !"
In 1976 aparea o carte buna,pentru acele vremuri cu titlul "Circulatia Rutiera Moderna". Din nefericire, nici unul din colegii B.R.,nu au continuat acea munca.
Cu sprijinul si celor de la Serv.Tehnic ,eu zic ca o echipa ar putea scoate o carte care sa vina in sprijinul amatorilor.
Multe din datele tehnice s-au schimbat fiindca tehnologia de constructie a auto s-a imbunatatit, remarcabil. Vorbim de anvelope mai bune,de ABS,servo-directie s.a.m.d.
Scria acolo de aqua-planare si atat.Sunt multe de explicat din accidente,despre unghiul mort al oglinzii,despre "efectul de Tir",despre efectul caldurii asupra sofatului si orientarii in trafic,despre constructia total inadecvata a parapetilor ,despre drumul blestemat,dupa unii, spre Cosereni.(Pe acolo circula tir-uri.Asfaltul e de proasta calitate si vara se fac denivelari de la caldura,care noaptea sau la viteza ,devin capcane ,iar semnul de circulatie e ignorat),de dansul mortii(chiar la 60 km/h,masina incepe sa joace stg/dr. iar franarea pe un teren cu denivelari e total ne indicata.Solutia optima,zic eu, fiind frana de motor ,cu orice chip).
Din nefericire unii sunt chiar rau intentionati ! Ex: Autoturismul meu e o utilitara, fara oglinda retrovizoare.Saptamana trecuta,veneam de pe o strada de cartier, prevazuta in capat cu trecere de pietoni,iar eu trecusem cu spatele masinii de zebre ,virand dr.pe o alta strada,numai ca de acolo venea un TV.M-am gandit sa-i fac loc fiindca erau parcate auto si pe dr. si pe stg.Am vrut sa dau cu spatele dar ce credeti, un domn bine imbracat, pe la 60 ani,fara ocelari, se oprise exact pe trecerea de pietoni in axa drumului.Cat de disperat sa fii,sa faci un asemenea gest ?Am coborat si i-am explicat politicos ca nu a procedat corect.Nu a avut nici o replica. Am zis ca montez camera in infrarosu pentru spate,cu monitor la bord,fiindca senzorii de parcare sunt o metoda depasita.
Toate au o explicatie si ne tratate, se pot repeta.
Va multumesc si stimez !